10 نوع سرم تقویتی برای انواع بیماری ها

تزریق سرم تقویتی

چرا تزریق سرم تقویتی نسبت به سال های گذشته فراگیر شده است ؟ در سال هایی که مردم به تزریق سرم در منزل روی آوردند، نقش سرم های تقویتی چیست ؟ مکمل ها و محصولات زیادی در سوپرمارکت ها وجود دارند که ادعا می کنند به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می کنند. در حالی که این کار ساده ای به نظر می رسد، تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار سخت تر از آن چیزی است که فکر می کنید و دلیل خوبی هم دارد.

سیستم ایمنی بدن انسان بسیار پیچیده است. سیستم ایمنی باید به اندازه کافی قوی و پیچیده باشد که بتواند در برابر بیماری ها و عفونت های مختلف دفاع کند، اما نه آنقدر قوی که بتواند پاسخ ایمنی بیش از حد غیرضروری ایجاد کند که می تواند منجر به آلرژی و سایر بیماری های خود ایمنی شود. برای رسیدن به چنین تعادل ظریفی، سیستم ایمنی بدن به شدت توسط عوامل متعددی کنترل می شود.

در حالی که سیستم ایمنی بدن پیچیده است، برخی عادات روزانه وجود دارد که می توانید روی آنها تمرکز کنید تا به سیستم ایمنی بدن خود در مبارزه با عفونت یا بیماری کمک کنید. در این مقاله سعی می کنیم با مرور انواع سرم تقویتی برای هر نوع بیماری، به سوالات ذهن شما پاسخ دهیم.همراه سفید پوش باشید.

سرم تقویتی برای درمان بیماری ها

چرا تزریق سرم تقویتی ؟

سرم ها جزئ اصلی دنیای پزشکی هستند که هنگبم از دست دادن مایعات بدن و یا برای تزریق انواع دارو ها استفاده می شوند، اما انواعی از سرم ها هستند که می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود و درمان زخم ،افزایش توانایی بدن و… کمک کند.تزریق سرم تقویتی می تواند ویتامین هایی که بدن تولید نمی کنند و یا دچار کمبود آن هستید را برایتان جبران کند.

ایده اصلی تزریق سرم های تقویتی، دریافت ویتامین های کمکی مناسب برای شما، دریافت مواد مغذی، آنتی اکسی دان ها و یا دارو های تقویتی به بدن شما است.اما کدام نوع سرم برای کدام بیماری می تواند کمک کند؟ این سوالی است که می خواهیم آن را بررسی کنیم.

انواع سرم های تقویتی

قبل از ورود به سرم های هر نوع بیماری بیایید به صورت کلی انواع سرم تقویتی را بررسی کنیم تا ببینیم به چه شیوه ای این سرم ها به کمک بدن می آیند.

سرم های تقویتی نمکی

معروف ترین سرم موجود در بازار، سرم های نمکی هستند که به صورت معمول برای تزریق دارو و کمک به بهبود مایعات بدن تزریق می شود.سرم های نمکی یا همان سرم های سالین برای موارد زیادی تزریق می شوند که می توان به موارد زیر اشاره کرد.این نوع سرم ها حتی در شرایط خاصی مانند درمان زخم بستر نیز استفاده می شود.

  • کمک به افزایش مایعات بدن افراد دیابتی
  • افزایش مایعات بدن برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی و جریان خون
  • دفع سدیم از کلیه ها و کمک به جریان مایعات در کلیه
  • جبران آب از دست رفته و یا خون از دست رفته

سرم های تقویتی قندی

نوع دیگر سرم ها،سرم های تقویتی بر پایه قند است.این سرم ها همانگونه که از اسم آنها مشخص است، می توانند قند بدن را فراهم کنند و در کنار آن مایعات بدن را نیز جبرا کنند.این نوع سرم بیشتر برای جبران قند بدن تجویز می شوند.اما استفاده از این سرم ها در کنار داروهای تقویتی موجود در آن می تواند بسیار ترکیب مفیدی باشد.

سرم تقویتی قندی معمولا در شرایط زیر توسط کادر درمان مورد استفاده قرار می گیرد :

  • قبل از عمل های جراحی و برای تامین انرژی بدن
  • تنظیم قند خون بدن
  • افزایش مایعات بدن
  • تامین انرژی مورد نیاز بدن در شرایط مختلف
  • درمان درد هایی مانند درد کمر

سرم های تقویتی آمینو اسید

یکی دیگر از سرم هایی که برای تغذیه بدن مورد استفاده قرار می گیرد سرم هایی است که حاوی آمینو اسید هستند.به عنوان نمونه آمینو اسیدهای موجود در تزریق دکستروز به عنوان مکمل غذایی برای بیمارانی که معمولاً به دلیل برخی بیماری ها یا جراحی اخیر قادر به دریافت کالری و پروتئین کافی در رژیم غذایی خود نیستند، استفاده می شود. همچنین ممکن است برای درمان تعادل منفی نیتروژن در خون استفاده شود.

درمان با اسید آمینه IV به ویژه برای ورزشکاران سطح بالا مفید است. ترکیبی از ویتامین ها و اسیدهای آمینه می تواند به افزایش عملکرد ورزشی و به حداقل رساندن از دست دادن عضلات کمک کند.

سرم تقویتی برای درمان دیابت

درمان سرمی و دریافت سرم تقویتی می تواند برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد و ممکن است برای اطمینان از حفظ سلامت بیماران دیابتی مورد نیاز باشد. خوشبختانه، بسیاری از افراد مبتلا به دیابت با مدیریت صحیح دیابت خود می توانند سالم بمانند و علائم را به حداقل برسانند. اگر مدیریت نادرست دیابت رخ دهد، ممکن است فرد به درمان  وریدی برای کمک به تثبیت علائم و مواد مغذی بدن نیاز داشته باشد.

حفظ یک سبک زندگی سالم، وزن و سطح گلوکز جنبه های ضروری مدیریت دیابت است. برخی از افراد مبتلا به دیابت ممکن است هیپرگلیسمی، هیپوگلیسمی یا سایر عوارض را تجربه کنند. بسته به علائمی که فرد مبتلا به دیابت تجربه می کند، ممکن است برای مدیریت موثر دیابت به درمان سرمی یا سایر درمان ها نیاز داشته باشد.

دریافت سرم تقویتی برای دیابت می تواند انسولین و سایر ویتامین ها و مواد معدنی ضروری را برای ارتقای سلامت مناسب وارد بدن کند. در حالی که هر درمان های سرمی منحصر به فرد است، اغلب حاوی مواد مغذی مختلفی از جمله ویتامین B12، ویتامین C، ویتامین B کمپلکس، ویتامین E، ویتامین D و غیره است.

سایر مواد معدنی و آنتی اکسیدان های محبوب سرم شامل منیزیم، کلسیم، اسیدهای آمینه و گلوتاتیون است. عناصر مفید مایعات داخل وریدی این است که آنها اغلب در دوزهای قابل توجهی بالاتر از آنهایی هستند که در مکمل های خوراکی استاندارد موجود هستند.

به طور معمول، دریافت موارد مغذی از طریق سرم حدود 10 دقیقه طول می کشد، در حالی که قطره IV بسته به بسته بندی ممکن است چندین ساعت طول بکشد. بسیاری از افراد دیابتی ممکن است انتخاب کنند که به طور منظم تحت درمان IV قرار بگیرند تا مطمئن شوند بدن آنها تمام مواد مغذی مورد نیاز برای سالم ماندن را دارد.

بسته های انرژی و تمرکز برپایه سرم های تقویت برای افراد دیابتی به طور ویژه برای بهبود تمرکز و انرژی طبیعی هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی فرموله شده اند و به شما امکان می دهند بر روی اهداف مهم تمرکز کنید. یک درمان سرمی می تواند به شارژ مجدد سلول های بدن شما کمک کند و وضوح ذهنی را همراه با ویتامین ها، مواد مغذی و مایعات متعدد فراهم کند.

هنگامی که انرژی و تمرکز مورد نیاز خود را دریافت می کنید، می توانید روی آنچه در زندگی مهم است تمرکز کنید. سطح انرژی کافی به شما کمک می کند بهتر بخوابید، بهره وری کلی خود را بهبود ببخشید، استرس را مدیریت کنید و از احساس عمومی بهتری از رفاه و شادی لذت ببرید.

بسته انرژی سرمی حاوی ویتامین های گروه B، از جمله ویتامین B کمپلکس و ویتامین B23 است. ویتامین های B نقش اساسی در تامین انرژی بدن دارند. ویتامین های B به تبدیل انرژی از غذا به آدنوزین تری فسفات (ATP) کمک می کنند، شکل مهمی از انرژی مورد نیاز بدن.

درمان افت قند خون با سرم های تقویتی

هیپوگلیسمی، که معمولا به عنوان قند خون پایین شناخته می شود، زمانی است که سطح گلوکز شما کمتر از مقدار طبیعی خود باشد. در بیشتر موارد، هیپوگلیسمی مربوط به دیابت و درمان دیابت است. هیپوگلیسمی نیاز به مراقبت و درمان فوری پزشکی برای اصلاح سطوح پایین قند خون دارد.

درمان سرمی می تواند به تثبیت قند خون شما به سطح سالم کمک کند. در حالی که موارد خفیف هیپوگلیسمی را می توان با خوردن غذاهای غنی از قند یا کربوهیدرات اصلاح کرد، هیپوگلیسمی متوسط یا شدید اغلب نیاز به بستری شدن در بیمارستان و درمان پزشکی دارد.

سرم تقویتی مناسب برای افت قند خون می تواند بر پایه سرم های قندی یا قندی-نمکی باشد.

بیماران دیابتی از کدام سرم ها دوری کنند ؟

اگرچه بسیاری از مایعات داخل سرمی (داخل رگ) برای بیماران دیابتی ایده آل هستند، مایعات خاصی برای بیماران دیابتی مناسب نیستند. به طور کلی، هر مکمل که ممکن است بر سطح قند خون تأثیر منفی بگذارد برای بیماران دیابتی ایده آل نیست. برخی از ویتامین ها و مواد معدنی حتی ممکن است با برخی داروها واکنش خطرناکی نشان دهند.

به عنوان مثال، نیاسین ممکن است برای بیماران دیابتی ایده آل نباشد. در حالی که برخی از افراد ممکن است از نیاسین برای افزایش سطح کلسترول سالم استفاده کنند، می تواند بر مدیریت دیابت تأثیر منفی بگذارد. نیاسین می تواند سطح قند خون ناشتا را افزایش دهد و منجر به عوارض بالقوه شود. به طور کلی، نیاسین اغلب خطرات بیشتری نسبت به فواید برای بیماران مبتلا به دیابت دارد.

قبل از شروع هر گونه درمان سرمی ، صحبت با پزشک و تیم مدیریت دیابت مهم است. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند به شما در تعیین اینکه آیا دریافت سرم تقویتی ممکن است برای شما مناسب باشد یا خیر .

مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *