طرز تهیه سرم نمکی در خانه چگونه است؟

می توانید محلول نمکی را در خانه با آب لوله کشی، نمک بدون ید و جوش شیرین درست کنید. پیروی از روش های ایمنی می تواند از باکتری جلوگیری کند.دقت کنید که این محلول ها برای تزریق در خون استفاده می شوند و تنها کاربرد غیر تزریقی ندارند اما توصیه می شود برای تزریق از سرم های داخل داروخانه استفاده کنید.

از سرم های نمکی برای تزریق سرم در منزل و بیمارستان ها استفاده فراوان می شود،اما این تنها کاربرد این محلول نمکی پرکاربرد نیست.در ادامه به بررسی کامل سرم های نمکی می پردازیم.

1119751747.9aab2c860af56587582c5b6fc0701741

محلول نمکی یا نرمال سالین چیست؟

محلول نمکی یا نرمال سالین، یک محلول شور است که با استفاده از آب نقی و نمک خوراکی تهیه می‌شود. این محلول اغلب با نسبت مشخصی از نمک به آب (معمولاً 0.9 درصد نمک به حجم آب) تهیه می‌شود. به دلیل شباهت غلظت نمک به غلظت پلاسمای خون، این محلول معمولاً برای شستشوی بینی، آب استنشاقی، تزریق دارو و مصرف در برخی روش‌های پزشکی استفاده می‌شود.

محلول نرمال سالین خالص شامل آب نقی و نمک خوراکی بدون اضافه کردن هرگونه مواد دیگری است. این محلول نمکی معمولاً به عنوان یک محلول پایه استفاده می‌شود و قادر است محیطی مطابق با شرایط فیزیولوژیک بدن را فراهم کند.

محلول نمکی نرمال سالین به دلیل عدم حاویت مواد ضدعفونی کننده یا محلول‌های دیگر، برای مصارف معمولی در خانه تهیه شده و استفاده می‌شود. با این حال، در صورت نیاز به مصرف آن در روش‌های پزشکی یا در موارد خاص، معمولاً به طور خاص توسط پزشک تجویز و تهیه می‌شود.

مهم است بدانید که محلول نرمال سالین برای مصارف خاص و زمان محدود توسط پزشک تعیین می‌شود. همچنین، هرگونه استفاده از محلول نمکی باید بر اساس دستورالعمل پزشک شما صورت گیرد.

محلول نمکی مخلوطی از نمک و آب است. محلول نرمال سالین حاوی 0.9 درصد کلرید سدیم (نمک) است که مشابه غلظت سدیم در خون است. محلول سالین معمولاً نرمال سالین نامیده می شود، اما گاهی اوقات به عنوان فیزیولوژیک یا ایزوتونیک سالین نامیده می شود.

سالین در پزشکی کاربردهای زیادی دارد. برای تمیز کردن زخم ها، پاکسازی سینوس ها و درمان کم آبی بدن استفاده می شود. می توان آن را به صورت موضعی یا داخل وریدی استفاده کرد. محلول سالین در داروخانه محلی شما موجود است، اما می توان آن را در خانه نیز تهیه کرد. در ادامه بخوانید تا یاد بگیرید چگونه می توانید با ساختن سالین خود در پول خود صرفه جویی کنید.

سرم نمکی خانگی چگونه تهیه می شود ؟

تهیه سرم نمکی آسان است و می توان آن را با استفاده از چیزهایی که از قبل در آشپزخانه خود دارید انجام داد. شما نیاز خواهید داشت:

آب لوله کشی
نمک خوراکی یا نمک دریایی خوب (بدون ید)
یک قابلمه یا کاسه ایمن مایکروویو با درب
یک ظرف تمیز
یک فنجان اندازه گیری و قاشق چای خوری
جوش شیرین (اختیاری)

قبل از شروع، یک شیشه آماده کنید تا محلول نمکی خود را در آن نگهداری کنید. شیشه و درب آن را به طور کامل با آب داغ و صابون بشویید یا آن را در ماشین ظرفشویی بشویید. این به جلوگیری از آلودگی باکتری ها به محلول شما کمک می کند.

روش استووتاپ (روش استفاده از اجاق گاز)

روش استووتاپ (روش استفاده از اجاق گاز) برای تهیه سرم نمکی خانگی به صورت زیر است:

مواد لازم:
– 2 پیمانه آب
– 1 قاشق چایخوری نمک
– 1 قاشق چایخوری جوش شیرین (اختیاری)
– یک قابلمه با درپوش
– یک ظرف هوا بند

طریقه تهیه:
1. دو پیمانه آب را درون قابلمه قرار دهید و درپوش را روی آن قرار دهید.
2. آب را برای 15 دقیقه با درپوش به جوش بیاورید.
3. آب را به دمای اتاق خنک شود.
4. یک قاشق چایخوری نمک به آب اضافه کنید.
5. یک قاشق چایخوری جوش شیرین (اختیاری) را اضافه کنید.
6. با مخلوط کردن تا زمان حل شدن کامل نمک و جوش شیرین ، آن را هم بزنید.
7. سرم نمکی را در یک ظرف هوا بند ریخته و در یخچال تا 24 ساعت نگهداری کنید. (بعد از آن باید دور انداخته شود.)

توجه کنید که سرم نمکی پس از 24 ساعت باید دور انداخته شود، و همچنین قبل از استفاده برای هرگونه استفاده پزشکی یا درمانی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 
 

 

 

روش مایکروویو

روش اجاق گاز استریل تر از روش مایکروویو است، زیرا آب جوشانده می شود. با این حال، برای هر دو روش، باکتری ها می توانند پس از 24 ساعت شروع به رشد کنند.

۲ پیمانه آب را در یک ظرف مایکروویویی ایمن قرار دهید.
۱ قاشق چایخوری نمک را در آب مخلوط کنید.
ظرف را با درپوش پوشانده و برای ۱ تا ۲ دقیقه در مایکروویو قرار دهید.
به آرامی خنک شود.
آن را در یک جره تمیز قرار دهید.
در یخچال تا ۲۴ ساعت نگهداری کنید.

اگر می خواهید نسخه استریل تر و ماندگاری بیشتری داشته باشید، می توانید از آب مقطر استفاده کنید. آب مقطر را می توان از داروخانه خریداری کرد. همچنین امکان تقطیر آب در خانه وجود دارد.

مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *