نتیجه تفسیر آزمایش ایدز HIV و خواندن برگه آزمایش

تفسیر آزمایش ایدز

ایدز، مخفف کلمات نقص ایمنی انسانی (Acquired Immunodeficiency Syndrome) است و یکی از مهم‌ترین و خطرناک‌ترین بیماری‌های عفونی انسانی در جهان به شمار می‌آید. این بیماری ناشی از ویروس اچ‌آی‌وی (HIV) می‌باشد که با آسیب‌رساندن به سیستم ایمنی بدن، باعث کاهش و ضعف عملکرد سلول‌های مختلف ایمنی می‌شود. این کاهش امکان مقابله کافی با عفونت‌ها و بیماری‌های مختلف را در بدن افراد مبتلا به ایدز کاهش می‌دهد.
تشخیص ایدز از طریق بررسی نمونه‌های بالینی از جمله نمونه‌های خون، سرم یا غیره، به منظور تشخیص مستقیم ویروس اچ‌آی‌وی یا آنتی‌بادی‌های ضد اچ‌آی‌وی انجام می‌شود. آزمایش‌های مرتبط با ایدز به منظور تشخیص این بیماری و همچنین پایش تاثیرات درمانی در بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی از اهمیت بالایی برخوردار هستند.این آزمایشات می توانند به صورت آزمایش در منزل نیز انجام شوند.
در این مقاله، به بررسی نتایج آزمایش ایدز، تفسیر نتایج و اهمیت آنها برای تشخیص، پیشگیری و مدیریت ایدز پرداخته خواهد شد. همچنین، به توضیح عوامل موثر بر نتایج آزمایش ایدز و نکات قابل توجه در مورد تفسیر آن پرداخته خواهد شد.

تفسیر آزمایش ایدز

ایدز (AIDS) چیست ؟

تا پایان سال حاری، در ایران تعداد 32 هزار نفر به عنوان مبتلای زنده به HIV ثبت شده‌اند. اما این آمار نشان‌دهنده کل تعداد مبتلایان نیست و به نظر می‌رسد وضعیت واقعی بسیار بیشتر از این آمار باشد. حدود 80 درصد از مبتلایان به HIV در ایران از وجود این بیماری در بدن خود بی‌اطلاع هستند و یا به علت عدم ثبت در آمار، شناخته نشده‌اند. این موضوع ناشی از مسائل فرهنگی و اجتماعی است که نیاز به آگاهی‌بخشی و آموزش جامع در این زمینه دارد.

ایدز (AIDS) یک بیماری ویروسی است که توسط ویروس اچ‌آی‌وی (HIV) ایجاد می‌شود. این بیماری سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند و باعث کاهش دفاع‌های طبیعی بدن می‌شود، به طوری که افراد مبتلا به ایدز به‌سرعت به عفونت‌های معمولی و سایر بیماری‌ها حساس می‌شوند.

ویروس اچ‌آی‌وی بطور اصولی از طریق مخاط‌های بدنی مانند خون، منی، ادرار و مادرزادی به یک شخص دیگر منتقل می‌شود. شیوع این بیماری به ویژه از طریق رفتارهای خطرناک نظیر روابط جنسی بدون محافظت، استفاده اشتراکی از سوزن‌های تزریق مواد مخدر و انتقال از مادر به نوزاد در طول زایمان یا شیردهی رخ می‌دهد.

هنوز داروهای کاملی برای درمان ایدز وجود ندارد، اما با روش‌های مداوم و ترکیبی از داروها می‌توان پیشرفت بسیاری در مدیریت بیماری کرد و باعث کاهش شدید اثرات نامطلوب بر روی سیستم ایمنی بدن شد. همچنین از طریق آگاهی‌بخشی، پیشگیری و کنترل عفونت‌ها می‌توان از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری کرد.

تفسیر آزمایش ایدز

هدف از انجام آزمایش ایدز چیست؟

هدف انجام آزمایش ایدز یا آزمایش هیولا‌شناسی ویروس اچ‌آی‌وی (HIV)، شناسایی حضور این ویروس در بدن یک فرد است. این آزمایش می‌تواند برای دو هدف اساسی استفاده شود:

1. تشخیص ایدز: این آزمایش می‌تواند به‌عنوان بخشی از تشخیص ایدز در افرادی که علائمی از بیماری نشان داده‌اند، استفاده شود. اگر شخص علائم و نشانه‌های مرتبط با ایدز (مانند عفونت‌های متعدد، کاهش وزن بی‌دلیل، تب بلند‌مدت و ضعف عمومی) دارد، پزشک ممکن است به‌عنوان قدم اول این آزمایش را درخواست کند.

2. سنجش وضعیت اچ‌آی‌وی: این آزمایش می‌تواند به‌عنوان یک آزمایش پیشگیری استفاده شود برای بررسی وضعیت اچ‌آی‌وی در افرادی که به‌نظر سالم هستند و هیچ علائم ایدز ندارند. انجام آزمایش هیولا‌شناسی ویروس اچ‌آی‌وی برای شناسایی حاملین انسانی این ویروس در جامعه و جلوگیری از انتقال آن به دیگران اهمیت بسیاری دارد.

به‌طور کلی، آزمایش ایدز با تشخیص دقیق حضور اچ‌آی‌وی در نمونه‌های بدنی مانند خون یا سرم، می‌تواند نقش مهمی در تشخیص زودهنگام و مداوم این بیماری و نیز کنترل شیوع آن در جامعه ایفا کند.

همانطور که می‌دانید، تشخیص و درمان HIV بسیار حائز اهمیت است. تاکید می‌شود که بلافاصله پس از تشخیص این بیماری، درمان ضد ویروسی باید آغاز شود. این درمان با استفاده از ترکیبی از داروها انجام می‌شود که از تکثیر ویروس ایدز جلوگیری کند و به سلول‌ها حفاظت می‌کند. همچنین، سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با این بیماری تقویت می‌کند. از طرفی، درمان ضد ویروسی به جلوگیری از پیشرفت اچ‌آی‌وی به مرحله ایدز و کمک به کاهش خطر انتقال ویروس به دیگران کمک می‌کند.

به دلیل اینکه بسیاری از افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی در ظاهر سالم به نظر می‌آیند و هیچ علامتی از بیماری یا عفونت ندارند، انجام آزمایش خون تنها راه تشخیص ویروس HIV است. از اینرو، انجام آزمایشات تشخیصی بسیار حائز اهمیت است تا هرچه سریعتر بتوان با شناسایی بیماری، درمان را آغاز نمود و از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد و همچنین انتقال ویروس به دیگران را کاهش داد. به همین دلیل، اطلاع و آگاهی‌بخشی به جامعه در مورد اهمیت آزمایشات هیولا‌شناسی ویروس اچ‌آی‌وی بسیار ضروری است.

ff0308 b1cb8ad32d9943a99a02a8d6fe91ed68 mv2

انواع آزمایش ایدز برای تشخیص ویروس HIV

برای تشخیص ایدز و شناسایی ویروس اچ‌آی‌وی، از چندین نوع آزمایش هیولا‌شناسی ویروس اچ‌آی‌وی استفاده می‌شود. این آزمایش‌ها عبارت‌اند از:

1. آزمایش آنتی‌بادی HIV: این آزمایش بررسی می‌کند که آیا بدن فرد مورد آزمایش به‌آنتی‌بادی‌های ویروس اچ‌آی‌وی پاسخ داده است یا خیر. آنتی‌بادی‌ها پس از انتقال ویروس به بدن ایجاد می‌شوند و به عنوان پاسخ دفاعی بدن علیه ویروس ایجاد می‌شوند.

2. آزمایش هسته‌آنتی ژن HIV (p24 antigen): این آزمایش بررسی می‌کند که آیا آنتیژن p24 (که بخشی از ویروس است) در نمونه خون فرد وجود دارد یا خیر. این آزمایش می‌تواند در دوره زمانی ابتدایی بعد از انتقال ویروس به بدن مفید باشد. این تست از آزمایش‌های غربالگری آنتی‌بادی به مراتب حساس‌تر است و می‌تواند ویروس HIV را تا ۲۰ روز زودتر از آزمایش‌های غربالگری آنتی‌بادی تشخیص دهد. 

این امر بسیار مهم است زیرا در دوره‌های ابتدایی بعد از انتقال ویروس به بدن، ممکن است سطح آنتی‌بادی‌ها کافی نباشد تا در آزمایش‌های غربالگری معمولی تشخیص داده شود. به‌ویژه در مواقعی که شخص هنوز علائم ایدز نداشته باشد یا به ظاهر سالم باشد، این آزمایش می‌تواند اطلاعات مهمی را ارائه دهد و زمانی که باید درمان را آغاز کرد را اسرارآمیز نگه ندارد. به این ترتیب، این آزمایش به کاهش شیوع بیماری و کمک به بهبود مداوم و درمان سریع‌تر ایدز کمک می‌کند.

 

3. آزمایش PCR HIV (آزمایش زنجیره‌ای پلیمراز): این آزمایش برای تشخیص مستقیم ویروس اچ‌آی‌وی در نمونه‌های بدنی مانند خون، سرم، مخاط و بافت‌های مختلف استفاده می‌شود. این آزمایش به کمک فناوری PCR، کمیت ویروس در نمونه را تشخیص می‌دهد.

4. آزمایش‌های تاییدی: در صورتی که آزمایش اولیه نتیجه مشخص ندهد یا نتیجه مشکوک باشد، آزمایش‌های تاییدی دیگری مانند آزمایش آنتی‌بادی غلظت‌دار (Western Blot) و آزمایش آنتی‌بادی موج‌های زنده (Immunofluorescence Assay) انجام می‌شود.

آزمایش سریع (Rapid): این آزمایش در برخی کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی انجامش به صورت خودسرانه توصیه نمی‌شود چون دقت این آزمایش کمتر از آزمایش الیزای استاندارد است.

تست الیزا : آزمایش الیزا یا آزمایش انتشار نوری ایمونوسرولوژی (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) یک آزمایش ویروس شناسی مورد استفاده در علم پزشکی و بیوتکنولوژی است. این آزمایش برای تشخیص و اندازه‌گیری مقدار آنتی‌بادی‌ها و آنتی‌ژن‌ها در نمونه‌های بدنی مانند خون، سرم، مخاط، ادرار و بافت‌ها استفاده می‌شود.

آزمایش الیزا به اصطلاح آزمایش ایمونوسرولوژیک انتشار نوری نیز معروف است، زیرا بر اساس واکنش ایمونولوژیک بین آنتی‌بادی‌ها و آنتی‌ژن‌ها انجام می‌شود. این آزمایش از ویژگی‌های زیستی آنتی‌بادی‌ها و آنتی‌ژن‌ها استفاده می‌کند تا آنها را شناسایی و اندازه‌گیری کند.

روند انجام آزمایش الیزا به طور خلاصه به صورت زیر است:
1. نمونه بدنی مانند خون یا سرم، که شامل آنتی‌بادی یا آنتی‌ژن‌ها می‌شود، به پلاک‌های کاشته‌شده الیزا اضافه می‌شود.
2. آنتی‌بادی‌ها یا آنتی‌ژن‌ها به کمک آنزیم‌ها متصل می‌شوند.
3. بعد از انجام مراحل شستشو، آنزیم‌ها محلول‌های خاص را به رنگ تغییر می‌دهند.
4. با اندازه‌گیری رنگ به‌وسیله ویژگی‌های نوری، مقدار آنتی‌بادی یا آنتی‌ژن در نمونه اندازه‌گیری می‌شود.

آزمایش الیزا در تشخیص ایدز، بیماری‌های عفونی، آلرژی‌ها، و برخی بیماری‌های خاص دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آزمایش به عنوان یکی از متد‌های قوی و حساس در تشخیص بیماری‌ها شناخته می‌شود و نقش مهمی در پزشکی و تحقیقات بیولوژیکی ایفا می‌کند.

تشخیص ایدز نیازمند استفاده از ترکیبی از این آزمایش‌ها است تا نتایج دقیق‌تری به‌دست آید و وضعیت ویروس در بدن فرد به‌طور کامل ارزیابی شود. همچنین، اهمیت مداوم و دقیق از آزمایش‌های تعیین وضعیت HIV در بین جوامع افراد مختلف به‌منظور جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری و کنترل آن اهمیت دارد.

self testing 1

هدف از انجام آزمایش ایدز چیست؟

هدف انجام آزمایش ایدز، شناسایی و تشخیص این بیماری مزمن و ویروسی است که باعث ایجاد ایدز (Acquired Immunodeficiency Syndrome) می‌شود. ایدز یک بیماری واگیر است که توسط ویروس اچ‌آی‌وی (HIV) ایجاد می‌شود و باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود.

ویروس اچ‌آی‌وی با تخریب یا تضعیف سلول‌های ایمنی بدن به نام سلول‌های سی‌دی‌تی (CD4) کار می‌کند. این باعث ضعف تدریجی سیستم ایمنی شده و بدن قادر به مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌های معمولی نمی‌شود. بنابراین، افراد مبتلا به ایدز به راحتی در معرض عفونت‌های جدی و مشکل‌های سلامتی قرار می‌گیرند که به طور طبیعی برای افراد سالم و بدون ایدز مشکل‌ساز نمی‌باشد.

از این رو، آزمایش ایدز به منظور شناسایی حضور ویروس اچ‌آی‌وی در بدن انجام می‌شود. با تشخیص زودهنگام ایدز، امکان شروع درمان زمان‌بندی شده و مداوا بهتر برای کنترل و کاهش تاثیرات منفی بیماری امکان‌پذیر می‌شود. همچنین، با انجام آزمایش ایدز، ممکن است فردی که هنوز علائم ایدز ندارد ولی ویروس در بدنش وجود دارد (به عنوان حامل) شناسایی شود و اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران به کار گرفته شود.

hiv

چه افرادی به آزمایش HIV نیاز دارند؟

آزمایش HIV به همه افرادی که در معرض عوامل خطر ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی (HIV) هستند یا علائم مشکوکی دارند، توصیه می‌شود. افراد زیر باید حتماً آزمایش HIV انجام دهند:

1. افرادی که رفتارهای خطرناک برای انتقال ویروس را انجام می‌دهند: این شامل افرادی است که روابط جنسی ناامن دارند، از سوزن‌های تزریقی غیرتمیز یا مشترک استفاده می‌کنند (مانند معتادان مواد مخدر)، یا افرادی که با یک شریک به‌طور مستمر ویروس‌بیمار هم‌جنسی هستند.

2. افرادی که در خطر انتقال ویروس از مادر به نوزاد هستند: زنان باردار مبتلا به HIV هستند یا افرادی که به عنوان همسر یا شریک زندگی زنان باردار مبتلا به HIV هستند.

3. افرادی که اعتیاد به مواد مخدر دارند: افرادی که اعتیاد به مواد مخدر دارند، به خصوص افرادی که از سوزن‌های تزریقی غیرتمیز استفاده می‌کنند، در خطر ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی هستند.

4. افرادی که مشکوک به ایدز هستند: افرادی که علائم مربوط به ایدز دارند، مانند حملات تنفسی متکرر، لاغری بیش از حد، عفونت‌های مزمن و غیره.

5. افرادی که در سیستم بهداشتی نیاز به آزمایش HIV دارند: این ممکن است افرادی باشند که باید قبل از عمل جراحی، انتقال خون یا درمان‌هایی که به سیستم ایمنی آسیب می‌زنند، آزمایش HIV انجام دهند.

با توجه به اینکه ویروس اچ‌آی‌وی به صورت ناگهانی و بدون علائم واضحی نمی‌آید، انجام آزمایش HIV به صورت دوره‌ای و منظم برای افرادی که در خطر ابتلا به این بیماری هستند، اهمیت دارد. همچنین، به صورت کلی، آزمایش HIV برای افراد بالای 13 سال و با دستور پزشک قابل انجام است.

توصیه‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در مورد آزمایش ایدز برای افراد در سنین ۱۳ تا ۶۴ سال عبارت است از:

1. افراد باید حداقل یک‌بار در طول زندگی تست ایدز یا آزمایش HIV ab بدهند.

2. افرادی که عوامل خطر ابتلا به ایدز در آن‌ها بیشتر است، نیاز به بیشتر آزمایش دادند.

 

موارد زیر از دلایل انجام تست ایدز می‌باشند:

1. آیا شما مردی هستید که با مرد دیگری رابطه جنسی برقرار کرده‌اید؟

2. آیا با یک شریک HIV مثبت رابطه جنسی (مقعدی یا واژینال) داشته‌اید؟

3. آیا بیش از یک شریک رابطه جنسی داشته‌اید؟

4. آیا از سوزن مشترک استفاده کرده‌اید؟ (مثلاً برای مصرف مواد مخدر)

5. آیا در ازای مواد مخدر یا پول، ارتباط جنسی داشته‌اید؟

6. آیا برای شما بیماری مقاربتی دیگری تشخیص داده شده یا برای آن تحت درمان قرار گرفته‌اید؟ (مثلاً هپاتیت یا سل)

7. آیا با شخصی که به حداقل یکی از سوالات بالا جواب مثبت می‌دهد یا با کسی که سابقه جنسی او را نمی‌شناسید رابطه جنسی داشته‌اید؟

در صورتی که به هر کدام از این سوالات پاسخ مثبت است یا از وضعیت قطعی خود در مورد ایدز مطمئن نیستید، بهتر است به پزشک یا مرکز بهداشتی مراجعه کرده و آزمایش ایدز انجام دهید. تشخیص زودهنگام و درمان مناسب می‌تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند و به بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

چکاپ زنان در منزل یکی دیگر از خدماتی است که می‌تواند به شما کمک کند تا از سلامتی خود اطمینان پیدا کنید. حتی اگر احساس سلامتی می‌کنید، مهم است که برای حفظ تندرستی، چکاپ خون بانوان را با فاصله‌های منظم انجام دهید.

8468110 character costume ghost halloween horror icon

چطور تفسیر آزمایش ایدز انجام می‌شود؟

تفسیر آزمایش ایدز (HIV) به منظور تشخیص این بیماری وجود ویروس اچ‌آی‌وی در بدن انجام می‌شود. آزمایش ایدز شامل بررسی مواد بیولوژیکی نمونه‌هایی مانند خون، سرم، ترشحات دهانی یا ادرار است. دو نوع آزمایش اساسی برای تشخیص ایدز وجود دارد:

مثبت بودن نتیجه آزمایش ایدز به معنای وجود آنتی‌بادی HIV در خون است. افراد آلوده به ویروس اچ‌آی‌وی در نهایت مبتلا به بیماری ایدز می‌شوند، اما زمانی که این تبدیل اتفاق می‌افتد در هر فرد ممکن است متفاوت باشد. تشخیص ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی ممکن است به مدت سه تا شش ماه طول بکشد، به همین علت تکرار مجدد این تست به افراد توصیه می‌شود.

در صورتی که این ویروس در بدن شما وجود داشته باشد، با تشخیص به موقع می‌توانید اقداماتی را انجام دهید تا HIV به دیگران انتقال پیدا نکند. لازم به ذکر است که HIV از طریق بغل کردن، دست دادن، گزش حشرات، تماس‌های معمولی روزمره، سرفه و عطسه کردن منتقل نمی‌شود.

در صورتی که شک به مبتلا بودن خود به ویروس HIV دارید، می‌توانید از خدمات آزمایش در منزل بهره‌مند شوید. این خدمات به شما امکان می‌دهند آزمایش ایدز را در محیط خانگی انجام داده و به وضعیت خود آگاه شوید. از اهمیت انجام آزمایش‌های منظم و مراقبت‌های پزشکی خود در مورد ویروس اچ‌آی‌وی اطمینان حاصل کنید تا از پیشرفت بیماری جلوگیری شود و به بهبود کیفیت زندگی کمک شود.

چرا تشخیص زودهنگام ایدز و شروع به‌موقع درمان اهمیت دارد؟

تشخیص زودهنگام ایدز و شروع به‌موقع درمان اهمیت دارد زیرا می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت بیماری به ایدز کمک کند. ایدز یک بیماری جدی است که می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و منجر به عفونت‌های فرصت‌طلب شود. با تشخیص زودهنگام و شروع به‌موقع درمان، افراد مبتلا به ایدز می‌توانند زندگی طولانی و سالم داشته باشند.

درمان HIV شامل ترکیبی از داروهایی است که از تکثیر ویروس جلوگیری می‌کند. این داروها به عنوان درمان ضدویروسی ترکیبی (ART) شناخته می‌شوند. ART می‌تواند سطح HIV در خون را به حدی کاهش دهد که قابل تشخیص نباشد. این بدان معناست که افراد مبتلا به ایدز که تحت درمان ART قرار دارند دیگر نمی‌توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند.

ART همچنین می‌تواند به بهبود سلامت عمومی افراد مبتلا به ایدز کمک کند. افرادی که تحت درمان ART قرار دارند کمتر در معرض ابتلا به عفونت‌های فرصت‌طلب هستند و عمر طولانی‌تری دارند.

اگر فکر می‌کنید ممکن است به HIV مبتلا باشید، مهم است که فوراً آزمایش دهید. آزمایش ایدز رایگان و محرمانه است. اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد گزینه‌های درمانی خود صحبت کنید.

s3 eu west 1 dlcs storage 2 8 L0066867

بهترین زمان برای آزمایش ایدز بعد از رابطه پرخطر

آزمایش آنتی‌ژن/آنتی‌بادی HIV معمولاً می‌تواند عفونت را ۱۸ تا ۴۵ روز پس از قرار گرفتن در معرض HIV تشخیص دهد. بنابراین، بهترین زمان برای انجام آزمایش ایدز بین چند هفته تا چند ماه پس از ابتلا است.

این آزمایش برای افرادی که رفتارهای پرخطر داشته‌اند، مانند رابطه جنسی محافظت نشده با چند شریک جنسی یا استفاده از سرنگ مشترک، مهم است. همچنین انجام این آزمایش به عنوان یکی از آزمایش‌های آمادگی قبل از دوران بارداری توصیه می‌شود.

آزمایش HIV برای افرادی که سابقه انتقال خون داشته‌اند نیز لازم و ضروری است.

بسیاری از افراد به دلایل مختلف از انجام آزمایش ایدز در آزمایشگاه اجتناب می‌کنند. این می‌تواند منجر به تأخیر در شروع درمان شود.

 

تشخیص ایدز در خانه

کیت‌های آزمایش ایدز در خانه به دو صورت وجود دارد:

 • کیت‌های نمونه‌گیری در خانه: این کیت‌ها شامل تجهیزات جمع‌آوری نمونه خون، ادرار یا بزاق هستند. فرد نمونه خود را به آزمایشگاه ارسال می‌کند و آزمایشگاه ایدز، نتیجه را پس از چند روز به او یا پزشک بازمی‌گرداند. این آزمایشات بسیار حساس هستند و می‌توانند بلافاصله پس از وقوع عفونت، نتایج دقیق را ارائه دهند. با این حال، برخی عوامل ممکن است دقت این کیت‌ها را کاهش دهند، مانند:
  • عدم خشک شدن الکل تمیزکننده روی پوست قبل از گرفتن نمونه
  • جمع نشدن خون کافی
  • تاخیر در ارسال نمونه به آزمایشگاه
  • قرار گرفتن نمونه در شرایط شدید آب و هوایی
 • کیت‌های تست فوری در خانه: این کیت‌ها، این امکان را برای افراد فراهم می‌کنند که کل فرایند آزمایش را خودشان در خانه انجام دهند. کیت خانگی OraQuick تنها کیت تست ایدز در خانه است که توسط FDA (سازمان غذا و داروي ایالات‌متحده) تایید شده است. این کیت خانگی آزمایش ایدز نمونه بزاق نیز دارد. آماده شدن نتیجه آن نیز ۲۰ تا ۴۰ دقیقه طول می‌کشد این آزمایش اعتبار کمتری نسبت به تست‌های آزمایشگاهی دارد و FDA توصیه می‌کند که تنها برای اولین بار و ارزیابی اولیه از آن استفاده شود.

تست OraQuick ممکن است در چند مورد نتیجه مثبت کاذب ایجاد کند. علاوه بر این، از هر ۱۲ مورد، یک مورد نتیجه تست منفی کاذب خواهد بود. در دو صورت نتیجه این تست می تواند منفی کاذب می‌شود:

 • هنگام انجام تست، هنوز سه ماه از قرار گرفتن فرد در معرض ویروس نگذشته است.
 • هنگام استفاده از تست داروی مربوط به مدیریت HIV یا پیشگیری از آن را مصرف کرده است.

اگر نگران ابتلا به HIV هستید، مهم است که با یک متخصص پزشکی مشورت کنید. متخصص پزشکی می‌تواند بهترین گزینه آزمایش را برای شما توصیه کند.

اگر آزمایش HIV من منفی باشد آيا به اين معناست که شريک جنسی من هم HIV منفی است؟

خیر، اگر آزمایش HIV شما منفی باشد، به این معنا نیست که شریک جنسی شما نیز HIV منفی است. آزمایش HIV می تواند نتیجه منفی کاذب داشته باشد، به خصوص اگر خیلی زود پس از قرار گرفتن در معرض ویروس انجام شود. دوره پنجره برای آزمایش HIV حدود سه ماه است، به این معنی که ممکن است تا سه ماه پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، آزمایش HIV شما مثبت نباشد.

اگر نگران ابتلا به HIV هستید، بهترین کار این است که با شریک جنسی خود در مورد آزمایش HIV صحبت کنید. شما همچنین می توانید از یک متخصص پزشکی در مورد آزمایش HIV مشاوره بگیرید.

راه‌های جلوگیری از انتقال ایدز

انتقال ایدز (بیماری ایمنی نقص اچ‌آی‌وی) از طریق انتقال ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) از یک فرد به فرد دیگر اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری از انتقال این بیماری، باید اقدامات و روش‌های ایمنی رعایت شوند. در ادامه، به برخی از راه‌های جلوگیری از انتقال ایدز اشاره می‌کنم:

1. استفاده از روش‌های مانع‌انگاری: استفاده از کاندوم (پوشک‌های لاتکسی) هنگام روابط جنسی به عنوان یک روش موثر برای جلوگیری از انتقال ایدز و سایر بیماری‌های زناشویی محسوب می‌شود.

2. آزمایش و شناخت هویت ویروسی: هر دو نیازمند شناخت هویت ویروسی خود و شریک جنسی هستید و از دیگران خواهش کنید که آزمایش هویت ویروسی خود را انجام دهند. اطمینان حاصل کنید که شما و شریک جنسی‌تان مطمئن هستید که سالم هستید و ایدز ندارید.

3. اجتناب از تبادل سوزن‌ها و وسایل تیز: اگر نیازمند استفاده از سوزن‌ها یا وسایل تیز مشترک با دیگران هستید (مانند سوزن‌های تزریق مصرف‌کنندگان مواد مخدر یا وسایل تیز در مراکز بهداشتی)، حتماً از تعویض و یا استفاده از وسایل تمیز و جدید اطمینان حاصل کنید.

4. تحت درمان قرار گرفتن: در صورت ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی، زودتر به پزشک مراجعه کنید و با مراعات دقیق رژیم‌های درمانی مشاوره پزشکی دریافت کنید تا انتقال ویروس به دیگران را کاهش دهید.

5. کنترل ویروس در حاملگی: اگر شما یا شریک جنسی‌تان اچ‌آی‌وی دارید و قصد بارداری دارید، حتماً با پزشک خود مشاوره کنید و راه‌هایی را برای کاهش انتقال ویروس به نوزاد پیدا کنید.

6. جلوگیری از اشتراک وسایل شخصی : از اشتراک وسایل شخصی یا دیگر وسایل خوردنی مثل قاشق و چنگال با دیگران اجتناب کنید.

7. آموزش و اطلاع‌رسانی: اطلاع‌رسانی درباره روش‌های پیشگیری از ایدز و شناخت نحوه انتقال آن به دیگران می‌تواند کمک کند تا آگاهی عمومی افزایش یابد و مردم از رفتارهای خطرناک پرهیز کنند.

مهمترین نکته در جلوگیری از انتقال ایدز، توجه به اطلاعات علمی و مشاوره پزشکی است. از پزشک خود مشاوره حرفه‌ای درباره روش‌های پیشگیری و مدیریت بیماری بگیرید و همیشه از رفتارهای مسئولانه و ایمن استفاده کنید.

مراحل HIV

هنگامی که افراد با ویروس HIV مبتلا می‌شوند و درمان نمی‌شوند، بیماری آنها در سه مرحله پیشرفت می‌کند. درمان می‌تواند این پیشرفت را کند کند یا جلوگیری از آن کند. بنابراین، با انجام آزمایش ایدز در زودترین زمان ممکن، فرآیند درمان را سریع‌تر آغاز کرد.

۱. مرحله اول: عفونت حاد HIV
در این مرحله، که به عفونت حاد HIV نیز شناخته می‌شود، ظرف مدت ۲ تا ۴ هفته بعد از عفونت با HIV، ممکن است علائمی مشابه علائم آنفولانزا ظاهر شود که ممکن است چند هفته به طول بیانجامد. ویروس در این مرحله به میزان زیادی در خون وجود دارد و بسیار مسری و واگیردار است. معمولاً افراد مبتلا به عفونت حاد از ابتدای بیماری خبر ندارند؛ به منظور تشخیص بیماری، انجام آزمایش HIV از مهمیت بالایی برخوردار است که بهتر است به متخصصان هومکا ارجاع داده شود.

۲. مرحله دوم: نهفتگی HIV
این مرحله به عفونت HIV بدون علامت یا عفونت مزمن HIV اطلاق می‌شود. در طی این مرحله، افراد ممکن است علائمی نداشته باشند یا بیمار نشوند. در افرادی که از داروهای مخصوص درمان HIV استفاده نمی‌کنند، این دوره می‌تواند مدت زیادی طول بکشد. در این مرحله، افراد هنوز هم می‌توانند ویروس HIV را به دیگران منتقل کنند.

۳. مرحله سوم: سندرم نقص ایمنی اکتسابی (AIDS)
این شدیدترین مرحله عفونت HIV است که با نام ایدز شناخته می‌شود. علائم رایج ایدز شامل لرز، تب، تعریق، ضعف و کاهش وزن است. در این مرحله، سیستم ایمنی بدن به طور کامل ضعیف می‌شود و بدن قادر به مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌ها نمی‌باشد. درمان مؤثر و منظم ایدز می‌تواند این مرحله را کنترل کند و به بهبود وضعیت فرد کمک کند. اگرچه درمان ایدز می‌تواند عمر فرد را طولانی‌تر کند، اما بهبود کامل و شفای کامل از این بیماری تاکنون ممکن نشده است.

مطالب

3 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید من دو سال پیش رابطه داشتم حالا مدتی هست غدد لنفاویم متورم شده ازمایش اورژانسی داحل ازمایشگاه خصوصی دادم و جوابش شش ساعت بعد گرفتم زده بود method elisa. hiv. Resault0.09 ایا بعد دو سال میشه اطمینان کرد

  1. بله، بعد از دو سال می‌توان با اطمینان از جواب آزمایش ELISA مطمئن شد. این آزمایش در ۹۹ درصد موارد در افرادی که HIV مثبت هستند، نتیجه مثبت می‌دهد. البته، در موارد بسیار نادر، ممکن است نتیجه آزمایش ELISA مثبت کاذب باشد. اگر نگران هستید که نتیجه آزمایش شما مثبت کاذب باشد، می‌توانید آزمایش دیگری به نام Western Blot انجام دهید. این آزمایش حساس‌تر از ELISA است و احتمال نتیجه مثبت کاذب در آن بسیار کم است.

   غدد لنفاوی متورم یکی از علائم احتمالی HIV است، اما می‌تواند نشانه سایر بیماری‌ها نیز باشد. اگر غدد لنفاوی شما بیش از دو هفته متورم است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را بررسی کند.

   در اینجا چند نکته برای کاهش خطر ابتلا به HIV آورده شده است:

   از کاندوم استفاده کنید.
   قبل از رابطه جنسی، با شریک جنسی خود در مورد وضعیت HIV او صحبت کنید.
   اگر شریک جنسی شما وضعیت HIV خود را نمی‌داند، از او بخواهید آزمایش دهد.

   امیدوارم این اطلاعات برای شما مفید باشد.

 2. ممنون خانم دکتر از راهنماییتون رفتم ازمایشگاه خصوصی دیگه ازمایش دادم این بار جواب بعد دو سال شد non reactive با method . Elfa دکتر دیگه مطمئن باشم متخصص عفونی هم گفت کافیه دیگه باید از غدد نمونه برداری کنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *