قرص راکوتان چیست ؟طریقه مصرف،کاربرد و عوارض Isotretinoin

مشکلات پوستی از جمله آکنه (Acne) و چربی زیاد پوست (Seborrhea) می‌توانند برای افراد بسیاری به عنوان یک موضوع مزاحم و نگرانی‌آور در زندگی روزمره ظاهر شوند. این مسائل به طور معمول در دوره‌های مختلف سنی، به ویژه در دوران نوجوانی، پیش آمده و ممکن است تأثیرات منفی جسمی و روحی بر فرد داشته باشند. برای درمان این مشکلات و بهبود وضعیت پوست، متخصصان به دنبال راه‌حل‌های مؤثری هستند. یکی از داروهای موجود برای درمان مشکلات پوستی چون آکنه، قرص راکوتان (Roaccutane) است.

در این مقاله سفید پوش، به بررسی مفهوم، طریقه مصرف، کاربرد و عوارض قرص راکوتان خواهیم پرداخت. توضیحات دقیق درباره این دارو و کاربردهای آن به عنوان یک درمان مؤثر برای مشکلات پوستی ارائه خواهد شد.اگر شما از مشکلات آکنه و جوش در صورتتان رنج می‌برید و به دنبال درمان مناسب هستید، احتمالاً با داروی راکوتان آشنا هستید.در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که آیا در صورت داشتن عوارض برای درمان عوارض این دارو آیا نیاز به تزریقات در منزل می باشد یا خیر.


roaccutane week 2 month 2 results 1536x768 1

قرص راکوتان چیست؟

قرص راکوتان (Roaccutane) یک داروی موثر در درمان مشکلات پوستی، به ویژه آکنه ندولار شدید و مزاحم، است. این دارو به دسته داروهای رتینوئید تعلق دارد و معمولاً به عنوان آخرین راه‌حل درمانی برای افرادی تجویز می‌شود که دیگر داروها و آنتی‌بیوتیک‌ها در بهبود وضعیت پوستی آن‌ها تأثیر نمی‌گذارند.

راکوتان در چند سال اخیر به عنوان یکی از داروهای پرطرفدار برای درمان آکنه شدید و جوش‌های مزاحم شناخته شده است. مصرف این دارو همچنان وجود دارد و اگر به دنبال راهکاری برای مقابله با جوش‌های شدید هستید، احتمالاً پزشک شما ممکن است به شما مصرف کپسول‌ها یا ژل راکوتان را توصیه کند.

قرص راکوتان به نام ژنریک ایزوترتینوئین (Isotretinoin) نیز شناخته می‌شود. ایزوترتینوئین جزء ویتامین A محسوب می‌شود و از طریق کاهش ترشح چربی از غدد چربی پوست به درمان آکنه کمک می‌کند. این دارو تحت نظر پزشک تجویز می‌شود و در صورت نیاز به مدیریت دقیق و رعایت توصیه‌های پزشکی نیاز دارد.

در ایران، این دارو با نام‌های تجاری و ژنریک مختلف در دسترس است که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.

اسامی رایج در ایران:

 • کپسول اورتان ۲۰ میلی‌گرم
 • کپسول اورتان ۱۰ میلی‌گرم (اوراتان)
 • ژل موضعی ایزوترکس ۰.۰۵% ۳۰ گرم
 • کپسول سوترت ۱۰ میلی‌گرم
 • کپسول ایزوترت هگزال ۲۰ میلی‌گرم
 • ژل موضعی ایزوتن ۰.۰۵%
 • کپسول دکوتان ۲۰ میلی‌گرم
 • کپسول رواکوتان ۲۰ میلی‌گرم
 • ژل موضعی ایزوترتینوئین ایران دارو ۰.۰۵%
 • کپسول ردوکار ۲۰ میلی‌گرم
 • کپسول آ – کنوترن ۲۰ میلی‌گرم (آکنوترن)
 • ژل موضعی رواکوتان ۰.۰۵%
 • کپسول رواکوتان زهراوی ۲۰ میلی‌گرم
 • کپسول مایع ایزوسوپرا ۱۶ میلی‌گرم
 • ژل روکاتینوئین ۰.۰۵%
 • کپسول نورم اسکین ۲۰ میلی‌گرم
 • کوراکنه جی ای ۲۰ میلی‌گرم (کور آکنه)
 • کپسول ژنیترت ۲۰ میلی‌گرم (ژنی ترت)

نام انگلیسی: 

 1. Roaccutane
 2.  Accutane
 3.  Isotretinoin
IMG 0016

نحوه مصرف راکوتان

نحوه مصرف راکوتان:

مصرف راکوتان باید تحت نظر و تجویز پزشک صورت گیرد و باید دقیقاً به دستورات او پایبندی کنید. توصیه معمول برای مصرف این دارو به شرح زیر است:

1. معمولاً راکوتان به صورت دهانی تجویز می‌شود و باید بعد از یک وعده غذا مصرف شود.

2. دقیقاً مقدار مصرف و فرکانس تجویز را از پزشک خود بپرسید. معمولاً دوز ابتدایی پایین تر از دوز نهایی تعیین می‌شود.

3. مصرف راکوتان ممکن است به مدت 4 تا 6 ماه یا بیشتر ادامه پیدا کند، و دارو باید به طور مرتب توسط پزشک نظارت شود.

4. پزشک شما ممکن است مقدار دارو را به تدریج افزایش دهد و یا کمتر کند، بسته به واکنش پوست شما به درمان و وضعیت آکنه.

5. در طول درمان با راکوتان، پزشک شما ممکن است تست‌های خونی منظمی انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که دارو بدون عوارض جانبی جدی تحت مصرف است.

6. مصرف راکوتان معمولاً با مقداری زیاد آب و بدون مسکن و الکل توصیه می‌شود.

7. حتماً از استفاده از واقعیت‌پردازانه‌ها یا تبخیرگرها برای کاهش خشکی پوست پیش از مصرف دارو پزشک خود پرسش کنید.

8. اگر مصرف راکوتان را قطع کردید و دوباره به انجام آن احتیاج دارید، با پزشک خود مشورت کنید و دقیقاً به دستورات او عمل کنید.

حتما کپسول را با یک لیوان آب مصرف کنید و تا ۱۰ دقیقه بعد از مصرف آن دراز نکشید. دوز دارو باتوجه‌به وزن و شدت آکنه‌ها تعیین می‌شود. دارو را در مدت‌زمان تعیین شده به طور مرتب مصرف کنید. ممکن است در ابتدا ظاهر جوش‌ها بدتر شود. اما پس از مدتی تغییرات مثبت قابل‌مشاهده است.

توجه داشته باشید که راکوتان دارای عوارض جانبی جدی است، از جمله تأثیر بر جنین در بارداری، لذا این دارو را باید تحت نظر پزشک و با رعایت دقیق توصیه‌ها مصرف کنید. همچنین، راکوتان می‌تواند خشکی پوست و لب‌ها را افزایش دهد، بنابراین مراقبت از پوست و مصرف مرطوب‌کننده مناسب نیز مهم است.

تأثیرات آکنه و مشکلات پوستی

بخصوص آکنه یا جوش‌های شدید می‌توانند به عوارض و مشکلات پوستی جدی منجر شوند. تأثیرات آکنه و مشکلات پوستی در زیر آمده است:

 1. التهاب و قرمزی: آکنه معمولاً با التهاب و قرمزی پوست همراه است. این موضوع ممکن است باعث ناراحتی و تغییرات جلدی ظاهری ناخواسته شود.

 2. جوش‌های پیش‌آلوده: جوش‌ها ممکن است با باکتری‌ها پیش‌آلوده شوند و منجر به تولید پوستهای سیاه یا سفید در سرشکنه‌ها شوند.

 3. ایجاد جای جوش: پس از ترکیب یا درمان آکنه، ممکن است جای جوش‌ها به صورت جای‌جایی روی پوست باقی بماند که معمولاً به عنوان جای جوش شناخته می‌شوند.

 4. زوایای باز: زمانی که جوش‌ها بالغ می‌شوند و پوست را از بین می‌برند، ممکن است زوایای باز یا باز شدگی‌های بزرگ در پوست ایجاد شوند.

 5. اثرات خود ترکیبی: مصرف مکرر داروهای معمولاً باعث خشکی، پوسته‌رو و افزایش حساسیت پوست می‌شود.

 6. جوش‌های ترکیبی: جوش‌ها ممکن است ترکیبی باشند، به عبارت دیگر در یک منطقه معمولاً همزمان جوش‌های سفید و سیاه دیده می‌شوند.

 7. نقطه‌های سر سیاه: این نقطه‌ها به علت انسداد پوستها و ترشح چربی به وجود می‌آیند.

 8. پس از جراحی آکنه: در برخی موارد، آکنه ممکن است به تشکیل جوش‌های عمیق منجر شود که نیاز به جراحی جراحی دارند.

 9. ناراحتی روحی: مشکلات پوستی مخصوصاً آکنه می‌توانند به ناراحتی روحی و افزایش استرس و اضطراب منجر شوند.

با توجه به این تأثیرات و مشکلات، درمان مناسب و به موقع آکنه بسیار مهم است تا عوارض جلدی و روانی کاهش یابند. در بسیاری از موارد، پزشکان داروهای مخصوص و مشاوره‌های پوستی تجویز می‌کنند تا به درمان آکنه و از بین بردن عوارض آن کمک کنند.

 

roche roaccutane pil obat jerawat 20mg full04

کاربردهای قرص راکوتان در درمان آکنه

قرص راکوتان (همچنین به نام‌های ایزوترتینوئین، Roaccutane یا Accutane) یک داروی قوی است که در درمان آکنه و مشکلات پوستی مرتبط با آکنه استفاده می‌شود. این دارو برای درمان آکنه شدید یا آکنه ندولار معمولاً تجویز می‌شود. کاربردهای قرص راکوتان در درمان آکنه عبارتند از:

1. درمان آکنه شدید: قرص راکوتان به‌طور معمول برای درمان آکنه‌های شدید و مقاوم به سایر درمان‌ها تجویز می‌شود. این شامل آکنه‌های ندولار، پاپولار، و پوسته‌روی (cystic acne) می‌شود.

2. کاهش ترشح چربی: از آنجایی که راکوتان اثرات تنظیمی بر روی غدد چربی پوست دارد، باعث کاهش تولید چربی پوست می‌شود. این کاهش ترشح چربی به معنای کاهش پلاک‌های زنده پوستی (comedones) و جلوگیری از توسعه جوش‌ها می‌شود.

3. کاهش التهاب: راکوتان به عنوان یک داروی ضدالتهابی عمل می‌کند و التهاب پوستی که معمولاً با آکنه همراه است را کاهش می‌دهد.

4. جلوگیری از تشکیل جوش‌های جدید: این دارو از تشکیل جوش‌های جدید در آینده جلوگیری می‌کند.

5. کاهش زوایای باز: راکوتان می‌تواند به تضعیف زوایای باز پوست کمک کند و جلوگیری از ایجاد آکنه جدید در آن‌ها داشته باشد.

مصرف راکوتان باید تحت نظر یک پزشک متخصص پوست صورت بگیرد و باید با دقت و به توصیه وی انجام شود، زیرا دارویی قوی است و ممکن است با عوارض جانبی و نیاز به مانیتورینگ مرتبط باشد. همچنین، برای مصرف راکوتان در کاربران زن بارداری باید توجه ویژه شود، زیرا این دارو ممکن است به جنین آسیب بزند.

نکات مهم در مصرف این دارو

در مصرف داروی راکوتان (Isotretinoin)، که برای درمان آکنه شدید و مشکلات پوستی مرتبط با آکنه استفاده می‌شود، نکات مهمی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند:

1. تجویز و مراقبت پزشکی: مصرف راکوتان باید تحت نظر و تجویز پزشک متخصص پوست صورت بگیرد. این دارو تنها باید با تجویز پزشک و به موارد معتبر مصرف شود.

2. دزهای دقیق: دز دقیق و مدت زمان مصرف راکوتان باید توسط پزشک تعیین شود. هرگز از دوزهای بیشتر یا کمتر از تجویز پزشک خود استفاده نکنید.

3. ممنوعیت بارداری: راکوتان می‌تواند به جنین آسیب برساند. برای زنان باردار یا کسانی که قصد بارداری دارند، مصرف این دارو ممنوع است. قبل از شروع مصرف راکوتان و هنگامی که قصد بارداری دارید، با پزشک خود مشورت کنید و از روش‌های پیشگیری از بارداری اطمینان حاصل کنید.

4. آزمایشات مداوم: مصرف راکوتان نیاز به مانیتورینگ مداوم توسط پزشک دارد. طی این مانیتورینگ‌ها، پزشک می‌تواند تغییرات در سطح چربی خون، کبد، و علائم دیگر را ارزیابی کند.

5. عوارض جانبی: راکوتان ممکن است عوارض جانبی نظیر خشکی پوست و لب، عدم تحمل نور خورشید، افسردگی، افزایش ترانسامیناز کبدی و مشکلات دیگر را ایجاد کند. هرگز از مصرف دارو جداگانه و بدون مشورت پزشک خود اقدام نکنید.

6. عدم مصرف همزمان با دیگر داروها: درخواست تجویز دیگر داروها یا مکمل‌های غذایی به همراه راکوتان باید با پزشک مشورت شود.

7. استفاده از وسایل حفاظتی: زمانی که راکوتان مصرف می‌کنید، از وسایل محافظتی مانند کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالا، عینک آفتابی و کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید تا از عوارض خشکی پوست و حساسیت به نور خورشید جلوگیری کنید.

8. پیگیری با پزشک: در طول دوره مصرف راکوتان، مرتباً با پزشک خود ملاقات کرده و به وی گزارش دهید که چگونه اثرات دارو بر روی پوست و عوارض جانبی را تجربه می‌کنید.

9. قطع مصرف در صورت عوارض خطرناک: در صورتی که عوارض جانبی خطرناک شدند، باید فوراً مصرف راکوتان را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

در کل، مصرف راکوتان نیازمند مراقبت و نظارت دقیق از طرف پزشک است. همچنین، تمامی نکات و توصیه‌های پزشک را به دقت رعایت کرده و به او گزارش دهید تا مصرف این دارو به بهترین شکل انجام شود.

36f08f27b61a90a4d7f82a5a156c5765

قرص راکوتان و کاهش وزن

قرص راکوتان (Isotretinoin) به‌طور معمول برای درمان آکنه و مشکلات پوستی مرتبط با آکنه تجویز می‌شود و هدف اصلی آن کاهش ترشح چربی از غدد چربی پوست است. این دارو به طور مستقیم به کاهش وزن نیز مرتبط نیست.

با این حال، برخی از افراد ممکن است در طول مصرف راکوتان مشکلات مانند خشکی پوست، لب، چشم و لبهای دهان را تجربه کنند. این عوارض می‌توانند باعث کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن شود. اما این کاهش وزن معمولاً در مرتبط با کاهش ترشح چربی پوست و عوارض جانبی آکنه است و نباید به عنوان یک روش درمانی برای کاهش وزن مورد نظر باشد.

اگر شما یا کسی که از راکوتان استفاده می‌کند نگران کاهش وزن ناشی از عوارض جانبی هستید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا وضعیت را ارزیابی کند و راهنمایی لازم را ارائه دهد. همچنین، تغذیه مناسب و مراقبت از پوست و عوارض جانبی از موارد مهمی در طول مصرف این دارو هستند.

عوارض جانبی راکوتان

برخی عوارض جانبی پس از مصرف راکوتان رایج است و در بیشتر افراد دیده می‌شود.

راکوتان (Isotretinoin) یک داروی قوی برای درمان آکنه است، اما همراه با عوارض جانبی ممکن است. برخی از عوارض جانبی معمول راکوتان شامل موارد زیر می‌شوند:

1. خشکی پوست: یکی از عوارض جانبی شایع راکوتان خشکی پوست است. این خشکی می‌تواند به صورت شدید باشد و نیاز به مراقبت و استفاده از مرطوب‌کننده دارد.

2. خشکی لب: لب‌های خشک یا ترک خوردگی نیز از عوارض جانبی شایع این دارو می‌باشد. استفاده از لوسیون‌ها یا بالم‌های لب می‌تواند کمک کند.

3. خشکی چشم: خشکی و ترک خوردگی چشم نیز ممکن است در اثر مصرف راکوتان رخ دهد. در صورت ایجاد مشکلات چشمی، به پزشک مراجعه شود.

4. تغییر رنگ پوست و حساسیت به نور: راکوتان می‌تواند پوست را حساس‌تر به نور خورشید کند و باعث تغییر رنگ پوست شود. بنابراین، استفاده از مواد محافظتی در معرض نور خورشید حیاتی است.

5. عوارض مشترک دست و پا: در برخی از موارد، ممکن است تورم، درد، گرمی، یا خشکی پوست دست و پا رخ دهد.

6. افسردگی و تغییرات روانی: راکوتان ممکن است تغییرات روانی و افسردگی را افزایش دهد. افرادی که به افسردگی مبتلا هستند باید از پزشک خود در مورد ادامه مصرف مشورت بگیرند.

7. عوارض قند و چربی خون: مصرف راکوتان می‌تواند تأثیرات جانبی بر فشار خون، سطح قند و چربی‌های خون داشته باشد.

8. عوارض معده و روده: راکوتان ممکن است عوارض معده و روده نظیر التهاب معده و اسهال را ایجاد کند.

 

تداخلات دارویی راکوتان

راکوتان (Isotretinoin) ممکن است با دیگر داروها تداخل داشته باشد. اطلاع رسانی به پزشکتان در مورد همه داروها، مکمل‌های غذایی و دیگر موادی که مصرف می‌کنید مهم است تا تداخلات دارویی جلوگیری شود. تعدادی از تداخلات دارویی شایع راکوتان عبارتند از:

1. تتراسایکلین‌ها: مصرف همزمان راکوتان با تتراسایکلین‌ها (مانند دوکسی‌سایکلین) ممکن است خطر افزایش فشار داخل جمجمه (پرفشاری جمجمه) را افزایش دهد.

2. ویتامین A: مصرف همزمان راکوتان با مکمل‌های ویتامین A ممکن است منجر به افزایش تاثیرات جانبی ویتامین A شود. این تداخل می‌تواند خطری برای سلامتی ایجاد کند.

3. سیستم‌های تثبیت‌کننده خون: مصرف همزمان راکوتان با داروهایی که بر روی سیستم تثبیت‌کننده خون تأثیر می‌گذارند می‌تواند خطر خونریزی افزایش یابد.

4. کورتیکواستروئیدها: مصرف همزمان راکوتان با کورتیکواستروئیدها ممکن است خطر عوارض جانبی جلوگیری شود.

5. متوترکسات: مصرف همزمان راکوتان با متوترکسات ممکن است خطر افزایش عوارض جانبی متوترکسات (مانند آسیب کلیه) را افزایش دهد.

6. کلیه داروها: مصرف راکوتان ممکن است تاثیرات داروهای دیگر را تغییر دهد. بنابراین، تداخلات دارویی ممکن است بین راکوتان و داروهای دیگر وجود داشته باشد.

تداخلات دارویی می‌تواند خطرات جدی برای سلامتی ایجاد کند. بنابراین، همیشه به پزشک خود اطلاع دهید که داروهای دیگری را مصرف می‌کنید تا تداخلات دارویی جلوگیری شود و پزشک شما بتواند نظارت مناسبی بر درمان شما داشته باشد.

منع مصرف راکوتان

مصرف راکوتان (Isotretinoin) ممکن است در موارد زیر منع شود:

به طور خلاصه در موارد زیر مصرف نشود بهتر است :

 • افسردگی یا بیماری روانی
 • آسم
 • بیماری کبدی
 • دیابت
 • بیماری قلبی یا افزایش کلسترول
 • پوکی‌استخوان یا کاهش تراکم استخوان
 • اختلالات خوردن مانند بی‌اشتهایی
 • آلرژی غذایی یا دارویی
 • اختلالات روده مانند بیماری التهابی روده یا کولیت اولسراتیو
 • بارداری
 • شیردهی.

 

1. بارداری: اگر شما باردار هستید یا قصد بارداری دارید، مصرف راکوتان منع می‌شود. این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند و عوارض جدی برای جنین ایجاد کند. شما باید مطمئن شوید که قبل از شروع مصرف راکوتان و حتی بعد از پایان درمان دچار بارداری نشده‌اید.

2. افرادی که علاقه به بارداری دارند باید حداقل یک ماه قبل از شروع مصرف راکوتان به روش‌های انتظاری مطمئن پناه کنند و حتی پس از پایان مصرف هم باید حداقل یک ماه دیگر از روش‌های انتظاری استفاده کنند.

3. افرادی که به داروهای دسته تتراسایکلین مثل دوکسی‌سایکلین مساوی سازندگان پیگیری ترانس آمیناز روده دچار حساسیت شده‌اند، نباید راکوتان مصرف کنند.

4. افرادی که دچار آلرژی به ایزوترتینوئین یا هر یک از مواد موجود در داروی راکوتان شده‌اند، باید از مصرف این دارو خودداری کنند.

5. افرادی که مشکلات کبدی جدی دارند نباید از راکوتان استفاده کنند.

6. افرادی که دچار افسردگی شدید و مشکلات روانی دارند باید از مصرف راکوتان پرهیز کنند یا با احتیاط مصرف کنند و تحت نظر متخصص روانی باشند.

7. افرادی که مشکلات بسیار جدی پوستی یا عفونت پوستی دارند نیاز به مشورت با یک متخصص پوست و مو دارند تا برایشان مناسب بررسی و درمان انجام شود.

همیشه مشورت با پزشک خود را در مورد مصرف هر دارویی انجام دهید و از تشخیص و دستورات پزشکتان پیروی کنید.

 

lips 3338b41fefc5103702644e96aa7009d35273f778

درمان خشکی لب ها بعد از مصرف راکوتان

خشکی لبها یکی از عوارض جانبی شایع مصرف راکوتان (Isotretinoin) است. این دارو معمولاً باعث کاهش ترشح ںدها و چربیهای پوستی می‌شود که به خشکی لبها و دیگر نواحی پوستی انجامیده است. اما می‌توانید با رعایت تعدادی نکته و اقدامات بهبود خشکی لبها پس از مصرف راکوتان ایجاد کنید:

 1. استفاده از بالم مرطوب کننده: برای مراقبت از لبها از بالم مرطوب کننده استفاده کنید. باید از بالم‌هایی که حاوی مواد مرطوب کننده نظیر گلیسرین یا اسکوالن هستند استفاده کنید.

 2. استفاده از لوسیون لب: لوسیون لب یا چربی لب، به‌خصوص آنهایی که حاوی عناصر مرطوب کننده مانند ویتامین E و آلوئه‌ورا هستند، می‌توانند به کاهش خشکی لب‌ها کمک کنند.

 3. آب بنوشید: مصرف آب به مقدار کافی برای حفظ رطوبت بدن بسیار مهم است. از طریق مصرف آب به مقدار کافی می‌توانید از خشکی لبها و پوست جلوگیری کنید.

 4. استفاده از کرم لب با SPF: در صورتی که برای مدت طولانی به نور خورشید نیاز دارید، از کرم لب با عامل محافظتی از نور خورشید (SPF) استفاده کنید تا از آسیب نور خورشید به لبها جلوگیری کنید.

 5. نخوردن لب‌ها: خوردن لبها ممکن است به تداوم خشکی لبها کمک نکند. تلاش کنید این عادت را کم کنید.

 6. مصرف مکمل‌های روغنی: مصرف مکمل‌های روغنی مانند روغن ماهی Omega-3 می‌تواند به بهبود وضعیت پوست و لبها کمک کند.

 7. دوره‌های کوتاه راکوتان: اگر مصرف راکوتان را دوره‌های کوتاه‌مدت انجام می‌دهید، سعی کنید بین دوره‌ها تعطیلاتی بگیرید تا پوست و لبها به مرور زمان بتوانند به حالت طبیعی بازگردند.

در هر صورت، بهترین کار این است که با پزشک خود در مورد مشکلات خشکی لبها پس از مصرف راکوتان مشورت کنید. زیرا ممکن است نیاز به مراقبت‌های خاصی داشته باشید تا این مشکل را به حداقل برسانید.

چقدر طول می‌کشد تا راکوتان اثر خود را نشان دهد؟

راکوتان (Isotretinoin) معمولاً نیاز به چند هفته یا حتی چند ماه دارد تا اثر خود را در بهبود وضعیت پوست نشان دهد. زمان لازم برای دیدن نتایج به وضعیت فردی که از این دارو استفاده می‌کند و شدت مشکلات پوستی ارتباط دارد.معمولا در یک یا دو ماه اول وضعیت جوش‌ها کمی بدتر می‌شود. پس از گذشت این دوره می‌توان تغییرات را در صورت مشاهده کرد.

بیشتر مردم در طی 6 تا 12 هفته از شروع مصرف راکوتان به بهبود جوش‌ها و مشکلات پوستی خود پی می‌برند. این دوره ابتدایی ممکن است شدت عوارض جانبی افزایش دهد، اما تا پایان دوره درمانی تاثیر مثبت بر روی پوست بیشتر خواهد بود.

آیا قرص راکوتان باعث نازایی می شود؟

استفاده از قرص راکوتان (Isotretinoin) ممکن است بر روی نازایی تأثیر بگذارد. زمانی که زنان در دوران بارداری از این دارو استفاده می‌کنند، ممکن است خطر ابتلا به آسیب‌ها و نازایی‌های جدی در جنین و نوزاد افزایش یابد. به عبارت دقیق‌تر، راکوتان مشهور به اثرات تراتوژنیک است که به معنای ایجاد عیوب جنینی می‌باشد.

بنابراین، اگر شما یا همسرتان قصد بارداری دارید یا در دوران بارداری هستید، باید از مصرف راکوتان خودداری کنید. قبل از شروع مصرف این دارو، باید با پزشک خود مشورت کنید و از روش‌های پیشگیری از بارداری مناسب برای دوره مصرف راکوتان استفاده کنید.

برخی از زنان ممکن است در طول مصرف این دارو دچار قاعدگی نامنظم شوند. اما راکوتان باعث نازایی نشده و می‌توان پس از گذشت مدتی از قطع دارو برای بارداری اقدام کرد.

همچنین، بعد از متمام کاربرد راکوتان، بهتر است تا حداقل یک ماه (و در برخی موارد بیشتر) پس از قطع دارو، به سیستم پیشگیری از بارداری ادامه داده شود.

سوالات متداول

مصرف راکوتان ممکن است به مشکلات پوستی مختلفی منجر شود. این مشکلات معمولاً به‌طور موقت هستند و پس از پایان دوره مصرف راکوتان تا حدودی تخفیف می‌یابند. در زیر به برخی از مشکلات پوستی ممکن پس از مصرف راکوتان اشاره شده است:

1. خشکی پوست: مصرف راکوتان می‌تواند باعث خشکی پوست شود، به‌طور خصوصی در لب‌ها، صورت، و دور چشم‌ها. این خشکی ممکن است مزاج لب‌ها را کاهش دهد و در نتیجه لب‌ها خشک و ترک خورده شوند.

2. لکه‌های قرمز و حساسیت پوست: مصرف راکوتان ممکن است باعث افزایش حساسیت پوست و ظاهر لکه‌های قرمز یا التهابی شود.

3. التهاب پوست: در برخی از موارد، مصرف راکوتان می‌تواند باعث افزایش التهاب پوست و حتی تشدید آکنه شود.

4. خشکی و ترک لب: خشکی لب‌ها (کراک‌های لب) یکی از عوارض شایع مصرف راکوتان است. این مشکل می‌تواند به شدت آزاردهنده باشد.

5. تغییر رنگ پوست: در برخی از افراد، مصرف راکوتان ممکن است باعث تغییر رنگ پوست شود. این تغییرات ممکن است شامل تغییرات رنگی پوست به سمت زردی یا قرمزی باشد.

6. نقاط سیاه: راکوتان ممکن است باعث افزایش تشکیل نقاط سیاه بر روی پوست شود.

7. حساسیت به نور خورشید: مصرف راکوتان ممکن است باعث افزایش حساسیت پوست به نور خورشید شود، بنابراین نیاز به استفاده از محافظت‌کننده‌های مناسب در برابر اشعه‌های مضر از نور خورشید دارید.

8. آکنه شدید اولیه: در برخی از افراد، مصرف راکوتان ممکن است باعث افزایش شدید آکنه در مراحل اولیه درمان شود. این امر معمولاً در دوران ابتدایی مصرف دارو اتفاق می‌افتد و پس از آن وضعیت بهبود می‌یابد.

توجه داشته باشید که این مشکلات پوستی به میزان و شدت متفاوتی در افراد مختلف اتفاق می‌افتد. همچنین این مشکلات معمولاً موقتی هستند و پس از متوقف شدن مصرف راکوتان بهبود می‌یابند. برای مدیریت بهتر این مشکلات و استفاده بهینه از راکوتان، بهترین راهنمایی را از پزشک خود دریافت کنید.

قرص نورم اسکین (Norum Skin) به نام تجاری یا نام محصولی مشابه به راکوتان است. قرص نورم اسکین حاوی ماده موثره ایزوترتینوئین می‌باشد که در راکوتان نیز استفاده می‌شود. از آنجایی که نام‌های تجاری و محصولات دارویی در سراسر دنیا متفاوت هستند و در هر کشور ممکن است نام‌های مختلفی داشته باشند، برای اطمینان از ترکیب و مواد موجود در قرص نورم اسکین و ارتباط آن با راکوتان، بهتر است اطلاعات دقیق‌تری از منبع معتبری مثل بسته‌بندی محصول یا از پزشک خود دریافت کنید.

تمامی برندها و اسامی راکوتان موجود در داروخانه‌ها خارجی هستند. راکوتان‌هایی که با بسته‌بندی شرکت‌های دارویی ایرانی عرضه می‌شوند، نیز خارجی بوده و تنها در ایران بسته‌بندی می‌شوند. به همین دلیل تفاوت زیادی بین آنها وجود ندارد.

استفاده از لیزرهای تهاجمی نظیر لیزر CO2 fractional در دوره مصرف راکوتان (Isotretinoin) ممکن است با مشوره و توصیه پزشک انجام شود. همچنین، تصمیم نهایی در این مورد باید توسط پزشک شما گرفته شود.لیزر co۲ فرکشنال برای بازسازی و جوان‌سازی پوست انجام می‌شود. این روش زیبایی باعث تحریک پوست شده و انجام آن هم‌زمان با مصرف قرص راکوتان می‌تواند باعث ایجاد اسکار دائمی شود.

 

راکوتان معمولاً برای درمان آکنه و مشکلات جلدی مشابه تجویز می‌شود. این دارو می‌تواند پوست را حساس‌تر به نور خورشید و لیزرها کند کند. بنابراین، در صورتی که می‌خواهید از لیزرهای تهاجمی استفاده کنید و در دوران مصرف راکوتان هستید، پزشک شما باید میزان ریسک و منافع را ارزیابی کند و تصمیم بگیرد که آیا مصرف همزمان این دو روش امن و موثر است یا خیر.

همچنین، استفاده از محافظت مناسب از نور خورشید و رسمی که پزشک شما توصیه می‌کند، در دوران مصرف راکوتان و بعد از آن بسیار مهم است تا پوست از خسارت نور خورشید و لیزر جلوگیری شود. به هر حال، تصمیم نهایی باید توسط پزشک متخصص پوست و زیبایی گرفته شود.

خشکی پوست یکی از عوارض شایع پس از مصرف راکوتان (Isotretinoin) است. برای مراقبت از پوست خشک و جلوگیری از تنش و تحریک زیاد پوست، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

1. استفاده از مرطوب‌کننده: انتخاب یک مرطوب‌کننده با ویژگی‌های مناسب برای پوست خشک می‌تواند به تسکین خشکی کمک کند. مرطوب‌کننده‌های با پایه‌های آبی یا ژلاتینی معمولاً مناسب برای پوست خشک هستند.

2. استفاده از مراقبت پوستی ملایم: از محصولات ضعیف تر و ملایم برای شستشو و مراقبت از پوست استفاده کنید. از مواد تمیزکننده بدون عطر و محصولات ضدعفونی کننده خشک کننده پوست خود دوری کنید.

3. حمام‌های گرم نگه دارنده: از حمام‌های گرم با آب گرم نه گرمای بیش از حد استفاده کنید، زیرا آب گرم می‌تواند پوست را بیشتر خشک کند.

4. استفاده از کف پاک کن: پوست خشک و مرطوب را برای از بین بردن پوست مرده و تحریک‌کننده تمیز کنید.

5. مصرف آب به اندازه کافی: آب مصرفی روزانه خود را افزایش دهید تا پوست خود را مرطوب نگه دارید.

6. حفاظت از خورشید: پوست شما در دوره مصرف راکوتان حساسیت به نور خورشید دارد. بنابراین، از محافظت‌های مناسب در برابر نور خورشید استفاده کنید، از جمله استفاده از کرم‌های ضدآفتاب با فاکتور حفاظت بالا و پوشاک مناسب.

7. مراجعه به پزشک: اگر خشکی پوست شما بسیار شدید و ناراحت‌کننده باشد، با پزشک متخصص پوست مشوره و درخواست کنید تا برای شما راهکارهای تسکین این مشکل ارائه دهد. او ممکن است به شما محصولات مراقبتی خاص یا ترتیبات دارویی توصیه کند.

مهم است که تا زمانی که از راکوتان استفاده می‌کنید و حتی بعد از پایان دوره مصرف، مراقبت مناسب از پوست خشک و حساس خود را به شدت رعایت کنید تا مشکلات بیشتری پیش نیاید و پوست شما بهبود یابد.

مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *