آموزش وصل سرم در منزل با آنژیوکت و سوزن

هرگونه آموزش وصل سرم با آنژویکت یا راه های دیگر آن به افراد عادی توصیه نمی شود. مطالب ارائه شده برای آموزش دانشجویان پرستاری و سایر رشته های علوم پزشکی می باشد. زیرا آموزش اسکالپینگ و رگ گیری در منزل با انواع سوزن ها اگر به صورت تئوری باشد عوارض و صدمات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت. این در حالی است که دانشجویان به دلیل دسترسی به الگوهای مناسب و آموزش عملی این مشکل را ندارند.

آموزش استفاده از آنژیوکت و وسایل رگ گیری برای تزریق سرم در منزل با انواع مختلف سوزن به شما کمک می کند تا هزینه های درمان را کاهش دهید و نگران عوارض ناشی از تزریق نادرست نباشید.

IV Cannula

آموزش سرم زدن در منزل با آنژیوکت و دیگر سوزن ها

آموزش تزریق سرم در منزل خود نیازمند افراد با تجربه است،وصل سرم در بیمارستان با منزل می تواند متفاوت باشد، زیرا در بیمارستان ها امکانات و افراد بیشتری برای آموزش وجود دارند و برای همین باید ابتدا در مکان های پراتیکی اقدام به یادگیری کنید.

توجه داشته باشید که روش آموزش تزریق سرم در منزل تفاوت چندانی با مراکز درمانی ندارد. اما نشان دادن و آموزش تزریق سرم در خانه مزایای زیادی دارد که از جمله آن می توان به عدم مواجهه با آلودگی هوا اشاره کرد. آلودگی صوتی خستگی ترافیک و ترافیک سنگین شهری استرس ناشی از تصادف، اجتناب از عفونت های بیمارستانی، حفظ محیط امن خانه، قدرت قلب از بودن در کنار اطرافیان، عدم مواجهه با صحنه های آسیب زا و خسته کننده مرکز پزشکی. ایمنی از بیماری های عفونی مانند آنفولانزا و کرونا و غیره.

دقت کنید بیشتر مراحل آموزش رگ گیری برای تزریق سرم یکسان است.

وسایل مورد نیاز خود را جمع آوری کنید :

قبل از اینکه شروع بهرگ گیری در خانه کنید، مطمئن شوید که تمام مواد مورد نیاز خود را در دسترس دارید. این کمک می کند که روند تا حد امکان روان پیش برود.

مواد شما باید شامل موارد زیر باشد:

چسب برای نصب آنژیوکت
دستکش یکبار مصرف استریل
کاتتر IV اندازه مناسب (معمولاً گیج 14 تا 25)
تورنیکه غیر لاتکس
گاز پانسمان
دستمال مرطوب الکلی یا الکل و پد پنبه ای
ظرف تیز
پد یا کاغذ استریل

دست های خود را کاملا بشویید

 

قبل از دست زدن به آنژیوکت، مهم است که دستان خود را با صابون آنتی باکتریال بشویید. تمیز نگه داشتن تجهیزات و دستان خود برای جلوگیری از عفونت ضروری است.

Firefly Prepare the vein for iv therapy 80875

هواگیری قبل از تزریق

اگر نمی‌دانید چگونه لوله‌های تزریق را هواگیری کنیدکنید، حتما از قبل انجام دهید و یا آموزش ببینید. هوای باقی مانده در خط وارد سیستم گردش خون می شود و باعث آمبولی می شود، عارضه ای که می تواند منجر به مرگ شود.

برای هواگیری پس از وصل کردن سرم به ست سرم، اجازه می دهیم که مقداری از سرم خارج شود تا هوای داخل ست سرم نیز با آن خارج شود.

ورید را برای قرار دادن آنژیوکت آماده کنید

قبل از اینکه به دنبال ورید (رگ) برای قرار دادن کاتتر باشید، مهم است که ابتدا دستکش های استریل بپوشید تا از عفونت جلوگیری کنید موردی که کمتر رعایت می شود. اگر این دستکش ها به هر دلیلی آلوده شدند، مهم است که آنها را درآورده و با یک جفت استریل جدید جایگزین کنید.

سپس می خواهید به دنبال ورید برجسته ای باشید که در آن آنژیوکت یا اسکالپ خودتان را وارد کنید . برای این منظور بهتر است از بازوی غیر غالب بیمار استفاده شود.

مکان هایی که نباید IV وارد کنید عبارتند از:

در همان جایی که اخیراً رگ گیری شده و آنژیوکت دیگری وارد شده است
در مکانی که با جراحی اخیر تداخل دارد
در ناحیه ای که در حال حاضر آلوده است و علائم قرمزی یا تورم را نشان می دهد
در همان سمت بدن که ماستکتومی یا پیوند عروقی انجام شده است

هنگامی که مکانی را برای قرار دادن IV انتخاب کردید، یک تورنیکت وصل کنید. این جریان خون را به اندازه کافی محدود می کند تا وریدها برای IV بیرون بیایند. آویزان کردن اندام به سمت زمین نیز می تواند به برجسته تر شدن رگ ها کمک کند. یک ورید ممکن است با انگشت شست شما “لمس” شود تا بزرگتر شود.

نحوه قرار دادن کاتتر یا همان آنژیوکت

هنگامی که مکانی را برای وارد کردن سوزن (چه آنژیوکت یا اسکالپ یا هر سوزنی) انتخاب کردید، ناحیه محلی را با دستمال مرطوب الکلی یا پد پنبه ای آغشته به الکل ضد عفونی کنید.

آنژیوکت یا آمپول را از بسته بندی آن خارج کنید و مطمئن شوید که با هر سطح غیر استریل تماس نگیرید. سوزن آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آسیبی ندیده است، محفظه فلاش بک به طور ایمن چسبانده شده است و هاب کاتتر به صورت شل روی سوزن قرار دارد.

آنژیوکت را با دست غالب خود نگه دارید، سوزن را طوری وارد پوست کنید که مورب آن رو به بالا باشد. با ورود سوزن به داخل سیاهرگ، زاویه ورود باید کاهش یابد. شما می خواهید فلاش بک (برگشت ) خون را در هاب آنژیوکت ببینید که نشان می دهد با موفقیت به ورید برخورد کرده اید.

اگر سوزن را جلو انداختید و فلاش بک خون مشاهده نکردید، به احتمال زیاد رگ را از دست داده اید. در تلاش برای ضربه زدن به رگ اطراف را سوراح نکنید، زیرا می تواند باعث کبودی و آسیب به رگ شود.

وقتی فلاش بک را دیدید، سوزن (نه کاتتر) را حدود 1 سانتی متر از ورید بیرون بکشید و کاتتر را داخل ورید قرار دهید. پس از این، می توانید کاتتر را با یک باند استریل روی قسمت پایینی هاب آنژیوکت محکم کنید. تورنیکه را بردارید.

لوله آنژیوکت را وارد کرده و محکم کنید

اکنون که کاتتر در جای خود قرار گرفته است، سوزن را بردارید و آن را در ظرفی که به وضوح مشخص شده است برای دفع ایمن قرار دهید.

پوشش را از انتهای لوله IV خود بردارید و آن را در  کاتتر قرار دهید، سپس آن را با چسب کردن در جای خود محکم کنید. مهم است که خط در هیچ نقطه ای با کف تماس نگیرد.


مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *