آزمایش ESR چیست ؟ افزایش ESR نشانه چیست ؟

اگر علائمی مانند تنگی نفس، کوفتگی شدید بدن، سردردهای شدید، کاهش ناگهانی وزن، دردهای لگنی و زردی پوست در دست دارید، ممکن است پزشک را ترغیب کند تا آزمایش ESR را برای شما تجویز کند. این آزمایش قادر است به تشخیص انواع التهاب و عفونت‌ها در بدن کمک کند و در نهایت برخی از بیماری‌های مانند آنمی (کم خونی)، درد شانه و گردن، دردهای لگنی طاقت فرسا، آرتریت گیجگاهی و خشکی مفاصل را تایید کند.اگر نسخه آزمایش را دارید و وقت کافی برای رفتن به آزمایشگاه ندارید،بهتر از آزمایش در منزل استفاده کنید.

iStock 902549290 2 1280x853 1

آزمایش ESR چیست؟

آزمایش ESR (سرعت رسوب اریتروسیت) یک آزمایش خونی است که برای اندازه‌گیری سرعت رسوب اریتروسیت‌ها (سلول‌های قرمز خون) یا همان گلبول های قرمز در لوله‌های خونی استفاده می‌شود. در این آزمایش، نمونه خون شما در یک لوله ضخیم قرار می‌گیرد و سپس به طور آرام رها می‌شود. اریتروسیت‌ها در خون دارای وزن نسبتاً بالایی هستند و در حالت طبیعی به طور تدریجی در قسمت پایین لوله رسوب می‌شوند. سرعت رسوب اریتروسیت‌ها سپس به عنوان یک نشانگر غیرخاصیتی برای اندازه‌گیری واکنش التهابی در بدن استفاده می‌شود.

سرعت رسوب اریتروسیت‌ها در صورت وجود التهاب یا عفونت در بدن افزایش می‌یابد. در صورتی که پروتئین‌های التهابی به اریتروسیت‌ها متصل شوند، سلول‌های قرمز خون با هم متراکم می‌شوند و به سرعت در لوله رسوب می‌کنند. این سرعت رسوب، که به واحد میلی‌متر در ساعت اندازه‌گیری می‌شود، می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره وجود و شدت التهاب و عفونت در بدن فراهم کند.

معمولاً، آزمایش ESR در تشخیص و پیگیری برخی بیماری‌های التهابی مانند آرتریت روماتوئید، آرتریت گوت، عفونت‌های باکتریایی و ویروسی، بیماری‌های التهابی روده و سیستمیک، سل و برخی نقص‌های ایمنی استفاده می‌شود. با این حال، باید توجه داشت که آزمایش ESR تنها یک نشانگر غیرخاص است و نمی‌تواند به تنهایی تشخیص دقیق بیماری‌ها را فراهم کند. برای تایید تشخیص و مشخص کردن علت دقیق التهاب، نیاز به آزمایش‌های تکمیلی است.

شرایط آزمایش ESR

مهم است بدانید که عوامل متعددی می‌توانند بر سرعت رسوب اریتروسیت‌ها تأثیر بگذارند و نتایج آزمایش ESR به تنهایی نمی‌توانند تشخیص دقیقی را ارائه دهند. برای تشخیص دقیق بیماری و بررسی وضعیت سلامتی خود، باید با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش و سایر عوامل مرتبط صحبت کنید.
قبل از انجام آزمایش ESR، ناشتا بودن الزامی نیست. با این حال، در صورتی که داروهایی مصرف می‌کنید، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید. این اطلاعات برای پزشک بسیار مهم است زیرا برخی داروها مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) و استاتین‌ها (کاهش دهنده کلسترول خون) می‌توانند تأثیر منفی بر جواب آزمایش ESR داشته باشند. در نتیجه، پزشک ممکن است از شما بخواهد موقتاً مصرف این داروها را متوقف کنید. با این حال، بسیار مهم است که هرگز داروهای خود را بدون مشورت با پزشک متوقف نکنید. بهتر است همیشه با پزشک خود در مورد مصرف داروها و تأثیر آنها بر آزمایش‌های خونی مشورت کنید.
 

همین الان پرستار اعزام میشه !

Group of doctors standing at hospital building

تفسیر ESR در آزمایش خون چگونه است؟

خانم های زیر 50 سال میزان ESR بین 0 تا 20 میلی متر در ساعت
آقایان زیر 50 سال میزان ESR بین 0 تا 15 میلی متر در ساعت
خانم های بالای 50 سال میزان ESR بین 0 تا 30 میلی متر در ساعت
آقایان بالای 50 سال میزان ESR بین 0 تا 20 میلی متر در ساعت
کودکان بین 0 تا 10 میلی متر در ساعت
تفسیر نتایج آزمایش ESR باید توسط پزشک شما صورت گیرد، زیرا نتایج آزمایش ESR باید با سایر علائم بالینی و آزمایش‌های تکمیلی مورد بررسی قرار گیرد. با این حال، در کل، سرعت رسوب گلبول قرمز می‌تواند به عنوان یک نشانگر غیرخاص برای وجود و شدت التهاب و عفونت در بدن مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که سرعت رسوب اریتروسیت‌ها (ESR) نرمال باشد، به طور کلی نشان می‌دهد که در بدن شما هیچ نشانه‌ای از التهاب یا عفونتی وجود ندارد. با این حال، ارزیابی تخصصی توسط پزشک همچنان می‌تواند الزامی باشد. آزمایش ESR نتیجه‌اش به واحد میلی‌متر در ساعت گزارش می‌شود و نشان دهنده مدت زمان رسوب گلبول‌های قرمز خون است. سطح نرمال این آزمایش برای بانوان عموماً بین ۰ تا ۲۹ میلی‌متر در ساعت و برای مردان عموماً بین ۰ تا ۲۲ میلی‌متر در ساعت است. با این حال، دقیق‌ترین محدوده‌های طبیعی برای هر جنسیت بسته به آزمایشگاه و منبع معیار ممکن است متفاوت باشد، بنابراین نتیجه بهتر است با معیارهای مشخص شده توسط آزمایشگاه خود مقایسه شود. نتیجه آزمایش ESR تحت تأثیر برخی از بیماری‌ها و اختلالات قرار می‌گیرد. این شامل عفونت‌ها، بیماری‌های تیروئید، حاملگی، سن، عفونت، کم‌خونی و سایر شرایط می‌شود. با انجام آزمایش ESR، می‌توان به وضعیت التهابی یا غیرالتهابی بدن و همچنین برخی اختلالات خونی نظیر کم‌خونی پی برد.

بالا بودن esr در آزمایش خون

عوامل موثر در بالا بودن نتیجه  چیست ؟ESR

اگر نتیجه آزمایش ESR بالاتر از محدوده طبیعی باشد، این می‌تواند نشان‌دهنده وجود عوامل التهابی، عفونتی یا بیماری‌های دیگر در بدن باشد. برخی از علل افزایش سرعت رسوب اریتروسیت‌ها (ESR) عبارتند از:

1. التهاب: بیماری‌های التهابی مانند آرتریت روماتوئید، آرتریت گوت، التهاب عروق و غیره می‌توانند باعث افزایش ESR شوند.

2. عفونت: عفونت‌های باکتریایی، ویروسی، قارچی یا پارازیتیک می‌توانند منجر به افزایش سرعت رسوب اریتروسیت‌ها شوند.

3. بیماری‌های روماتولوژیک: برخی از بیماری‌های روماتولوژیک مانند سیستمیک لوپوس eritematosus (SLE)، التهاب مفاصل روماتوئید و پری‌آرتریت مفصلی می‌توانند باعث افزایش ESR شوند.

4. بیماری‌های خونی: برخی از بیماری‌های خونی مانند لوسمی و میلوم نوروپاتیک باعث افزایش سرعت رسوب اریتروسیت‌ها می‌شوند.

5. بیماری‌های آنکولوژیک: برخی از بیماری‌های سرطانی مانند سرطان‌های لنفوماتیک و میلوم باعث افزایش ESR می‌شوند.

اگر سطح ESR شما بالاتر از محدوده طبیعی است، مهم است با پزشک خود مشورت کنید تا منشأ افزایش را تعیین کند و تشخیص و درمان مناسب را برای شما تعیین کند. نتیجه آزمایش ESR باید همراه با سایر علائم بالینی و آزمایش‌های تکمیلی مورد بررسی قرار گیرد.

How Blood Type Affects Your Health

دلایل پایین بودن نتیجه ESR

کاهش سرعت رسوب اریتروسیت‌ها (ESR) در آزمایش خون نیز می‌تواند به علت عوامل مختلفی رخ دهد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1. نارسایی قلبی: در برخی موارد از نارسایی قلبی، سرعت رسوب اریتروسیت‌ها کاهش می‌یابد.

2. افزایش پروتئین پلاسما: در بیماری‌های کلیوی یا کبدی، افزایش پروتئین‌های پلاسمایی می‌تواند منجر به کاهش ESR شود.

3. هیپرفیبرینوژنمی: هیپرفیبرینوژنمی به معنی افزایش فیبروژن خون است. در شرایطی که سطح فیبروژن بالا است، ممکن است سرعت رسوب اریتروسیت‌ها کاهش یابد.

4. لکوپنی: کاهش تعداد گلبول‌های سفید خون ممکن است منجر به کاهش سرعت رسوب اریتروسیت‌ها شود. این ممکن است در مواردی مانند بیماری‌های سیستمیک و کمبود ایمنی رخ دهد.

5. پلی سایتمیا ورا: پلی سایتمیا ورا یک اختلال مغزی است که باعث افزایش تولید گلبول‌های قرمز می‌شود. در این حالت، سرعت رسوب اریتروسیت‌ها کاهش یافته و معمولاً در محدوده پایین قرار می‌گیرد.

6. کم خونی سلول داسی شکل: این یک بیماری ژنتیکی است که بر روی شکل و ساختار گلبول‌های قرمز تأثیر می‌گذارد و ممکن است منجر به کاهش ESR شود.

هرچند که این عوامل می‌توانند به کاهش سرعت رسوب اریتروسیت‌ها منجر شوند.

داروهایی که باعث کاهش ESR می شود :

بعضی از داروها می‌توانند باعث کاهش سرعت رسوب اریتروسیت‌ها (ESR) شوند. در میان این داروها عبارتند از:

1. قرص‌های ضد بارداری: برخی از قرص‌های ضد بارداری می‌توانند سرعت رسوب اریتروسیت‌ها را کاهش دهند.

2. داروهای استروئیدی: داروهای استروئیدی مانند پردنیزون و دکسامتازون می‌توانند باعث کاهش ESR شوند.

3. دگزامتازون: دگزامتازون یک استروئید قوی است که می‌تواند سرعت رسوب اریتروسیت‌ها را تحت تأثیر قرار دهد.

4. دوز بالای آسپرین: مصرف آسپرین با دوز بالا می‌تواند به کاهش ESR منجر شود.

5. هیدروکسی کلروکین: هیدروکسی کلروکین، که به طور عمده برای درمان مالاریا استفاده می‌شود، نیز می‌تواند سرعت رسوب اریتروسیت‌ها را کاهش دهد.

6. سیکلوفسفامید: سیکلوفسفامید، که به طور عمده برای درمان برخی از سرطان‌ها استفاده می‌شود، نیز ممکن است باعث کاهش ESR شود.

7. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی: برخی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن همچنین می‌توانند تأثیری در کاهش سرعت رسوب اریتروسیت‌ها داشته باشند.

8. پنی‌سیلامین: پنی‌سیلامین، یک داروی ضد عفونی است که ممکن است به صورت ثانویه تأثیری بر روی ESR داشته باشد.

9. کورتیکوتروپین: کورتیکوتروپین یک هورمون است که می‌تواند به کاهش سرعت رسوب اریتروسیت‌ها منجر شود.

به هر حال، تأثیر این داروها بر روی ESR و دیگر نتایج آزمایش‌ها ممکن است در هر فرد متفاوت باشد. همواره مهم است که همه داروها را با مشورت پزشک خود مصرف کنید و توجه کنید که اثرات جانبی و تداخلات دارویی نیز وجود دارد. پزشک شما بهترین منبع اطلاعات در مورد اثرات دارویی بر روی ESR و تشخیص بیماری‌های مرتبط است.

آیا بالا بودن ESR و CRP نشانه سرطان است؟

بالا بودن سرعت رسوب اریتروسیت‌ها (ESR) و پروتئین C-reaktif (CRP) ممکن است نشانگر وجود التهاب یا عفونت در بدن باشد، اما به تنهایی نمی‌توان آنها را به عنوان نشانه مستقیم سرطان در نظر گرفت. افزایش ESR و CRP ممکن است در موارد زیر رخ دهد:

1. التهابات: التهابات مانند التهابات عفونی، التهابات مفصلی، التهابات روده و غیره می‌توانند باعث افزایش ESR و CRP شوند.

2. عفونت‌ها: عفونت‌های باکتریایی، ویروسی، قارچی یا پارازیتیک می‌توانند سبب افزایش سرعت رسوب اریتروسیت‌ها و سطح CRP شوند.

3. بیماری‌های التهابی: برخی از بیماری‌های التهابی مانند بیماری کرون، آرتریت روماتوئید، سیستمیک لوپوس eritematosus (SLE) و غیره می‌توانند منجر به افزایش ESR و CRP شوند.

4. زخم‌ها و جراحات: زخم‌های بزرگ، جراحات بزرگ و سوختگی‌ها نیز ممکن است باعث افزایش ESR و CRP شوند.

به هر حال، بالا بودن ESR و CRP به تنهایی نشانگر وجود سرطان نیستند. برای تشخیص سرطان، باید بررسی‌های تشخیصی دیگری مانند انجام آزمایش‌های خونی و تصویربرداری مثل سونوگرافی، رادیولوژی، ماموگرافی و غیره صورت گیرد. در صورت داشتن نگرانی درباره سرطان، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا تشخیص دقیق و مناسب را برای شما تعیین کند.

آیا بالا بودن ESR در بارداری برای سلامت جنین ضرر دارد؟

افزایش سرعت رسوب اریتروسیت‌ها (ESR) در بارداری به تنهایی معمولاً نشانگر مشکلی درباره سلامت جنین نیست. در طول بارداری، سطح ESR بانوان به طور طبیعی ممکن است افزایش یابد به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی که در بدن زن باردار رخ می‌دهد.

ESR ممکن است در بارداری به علت تغییرات هورمونی، افزایش حجم خون، تغییرات در ترکیب پروتئین‌های پلاسما و وجود التهاب‌های طبیعی در بدن زن باردار افزایش یابد. اما این افزایش معمولاً نشانگر وجود مشکل خاصی نیست و در اغلب موارد به طور طبیعی در طول بارداری رخ می‌دهد.

اما آیا تزریقات چه در خانه و یا در بیمارستان برای تغییر ای اس آر تاثیر دارد ؟ تزریقات در منزل برای کنترل بیماری‌های مانند دیابت ضرری برای سلامت جنین ندارد. با این حال، مهم است که به طور دقیق دستورات پزشک را دنبال کنید و هرگونه سوال یا نگرانی را با پزشک خود مطرح کنید.

 

مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *