کدام سرم ها را می توانیم به بیمار مبتلا به فشار خون بدهیم؟

از آنجایی که انواع زیادی از مایعات داخل وریدی برای رفع نیازهای خاص بیمار وجود دارد، دشوار است که دقیقاً به بیمار مبتلا به فشار خون بالا چه چیزی بدهیم، به ویژه هنگامی که شرایط دیگر باید در نظر گرفته شود. هنگام درمان بیماران مبتلا به فشار خون با مایعات داخل وریدی، مهم است که بفهمیم فشار خون بالا چیست، چگونه از نظر شیمیایی بر بدن تأثیر می گذارد و واکنش های شیمیایی بدن برای مقابله با آن استفاده می کند.

معمولا در بیمارستان به این نکته توجه می شود که افزایش مایعات بدن معمولا باعث افزایش فشاخون می شود و برای همین گاها در افراد دارای فشار بالا مقدار کمتری سرم به آنها تزریق می شود.اما گاها لازم است در خانه برای آنها مراقبت انجام شود.تزریق سرم در منزل یکی از این مراقبت هاست.

هایپرتنشن در اصل فشار خون بالا است. فشار خون بالا می تواند در اثر تعدادی از عوامل ایجاد شود. لخته شدن خون و انسداد در رگ‌های خونی، عدم تعادل شیمیایی که سطح مایعات خون را افزایش می‌دهد یا یون‌های زیادی در خون باقی می‌گذارد و سایر شرایط هورمونی که بر نحوه تنظیم فشار خون رگ‌های خونی تأثیر می‌گذارند، همگی می‌توانند منجر به فشار خون بالا شوند. در کنار عوامل خارجی مانند رژیم غذایی، سیگار کشیدن و ورزش نکردن.

فشارخون بالا چیست ؟

فشار خون بالا یا فشار خون بطنی بالا به وضعیتی اطلاق می‌شود که فشار خون در دیواره‌های عروق خونی بالاتر از حد طبیعی قرار بگیرد. این فشار معمولاً با اندازه‌گیری دو پارامتر اصلی فشار خون، یعنی فشار سیستولیک (فشار خون در لحظه انقباض قلب) و فشار دیاستولیک (فشار خون در لحظه ترخیص قلب) تعیین می‌شود.

بدن شما از طریق تعدادی از عملکردهای فیزیولوژیکی با فشار خون بالا مبارزه می کند. مرکز قلب مغز می تواند ضربان قلب را از طریق یکی از سه روش اصلی تنظیم کند:

افزایش ضربان قلب، افزایش جریان خون از طریق عروق و افزایش ضربان قلب
کاهش برون ده قلب، کاهش جریان خون از طریق عروق و کاهش ضربان قلب
استفاده از مرکز وازوموتور برای شروع اتساع عروق، که باعث انقباض یا شل شدن عروق، تنگ یا گشاد شدن عروق می شود.

علاوه بر قلب، مکانیسم های دیگری نیز وجود دارد که بدن از آن برای افزایش فشار خون استفاده می کند. یکی از راه‌های اصلی که بدن می‌تواند فشار خون را بدون تأثیر بر ضربان قلب تنظیم کند، استفاده از هورمون‌های مختلف است.

shutterstock 369919787

سرم تراپی در فشارخون بالا

اکنون که درک مختصری از نحوه تنظیم فشار خون توسط بدن دارید، وقت آن است که این اطلاعاتی کسب کنیم و بفهمید که کدام سرم ها را می توان به بیماران مبتلا به فشار خون بالا داد. اولین قدم این است که ببینید آیا می‌توانید بر اساس سابقه پزشکی یا علائم آن‌ها مشخص کنید که چه چیزی باعث افزایش فشار خون آنها شده است و آیا آنها برای درمان فشار خون خود دارو مصرف می‌کنند یا خیر. این به شما کمک می‌کند که به شما یک خط پایه از مایعاتی که نباید به آنها بدهید، ارائه می‌کند.

اگر بیمار مبتلا به فشار خون بالا است و نمی توانید دلیل آن را تعیین کنید، از استفاده از محلول های نرمال سالین یا محلول های نمکی مبتنی بر نمک خودداری کنید. اگر فشار خون آنها در حال حاضر به دلیل عوامل دیگر، به ویژه غلظت بالای سدیم در خون آنها بالا باشد، نمک های موجود در محلول نمکی معمولی ممکن است با افزایش بیشتر حجم خون، فشار خون را تشدید کنند و بدن را مجبور به مبارزه بیشتر برای حفظ فشار خون بالا کنند.

اگر فشار خون بالا به دلیل سطح قند خون ناشی از رژیم غذایی یا شرایطی مانند دیابت باشد، محلول های نرمال سالین در واقع مفید هستند. یک محلول نمکی استاندارد ساخته شده است که محتوای نمکی مشابه نمک طبیعی بدن انسان داشته باشد. نمک موجود در محلول نمک تضمین می کند که الکترولیت های ضروری از خون خارج نمی شوند و نمک موجود در محلول نمک در واقع می تواند به کاهش سطح قند خون کمک کند.

 واقعاً هیچ پاسخ مستقیمی برای گرفتن همه مایعات برای استفاده در بیماران مبتلا به فشار خون وجود ندارد. 

مطالعه ما نشان می دهد که اگر انفوزیون سالین بیش از 500 میلی لیتر در روز در مدت 3 تا 5 روز مداوم باشد، تأثیر نامطلوبی برای کنترل فشار خون خواهد داشت. علاوه بر این، بیماران مبتلا به دیابت و حوادث قلبی عروقی قرار است حجم تزریق سالین را در روز محدود کنند یا در صورت آسیب اندام ناشی از BPV غیرطبیعی، حلال‌های دیگری مانند گلوکز یا محلول زایلیتول دریافت کنند. به جز کنترل رژیم غذایی، مصرف نمک ناشی از دارو مانند سالین، قرص بی کربنات سدیم و تزریق باید مورد توجه کافی پزشکان و افراد مبتلا به فشار خون باشد.

مطالب

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *